Anasayfa
Ara Bul
1 Eylül 2021, 16:41
Mehmet
Yönetici

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 23-24 Sayfa Cevapları TUNA Yayınları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 23, 24 Cevapları TUNA Yayıncılık DÜNYA’NIN ŞEKLİ

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları TUNA Yayıncılık

1. BÖLÜM DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

Sayfa 23 Cevapları

Deniz kenarındaki bir kişi kıyıya yaklaşan geminin önce direğini görür. Sonra geminin gövdesini ve gemi karaya yaklaşınca da geminin tamamını görür. Bu olay yukarıdaki görsellerde sırayla gösterilmiştir. Bu gözlemin Dünya’nın şeklinin küreye benzediğini kanıtlayıp kanıtlamayacağını arkadaşlarınızla tartışınız. Düşüncelerinizi noktalı yerlere yazınız.

Cevap : Bu görsel bize dünyamızın yuvarlak bir yapıya sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Eğer dünya yuvarlak değilde düz olsaydı gemiyi sürekli görürdük. Lakin Dünyamız yuvarlak olduğu için tekne uzaklaştıkça görmemiz imkansızlaşır.

Cevap: Uzaktan gelen geminin ilk olarak direğinin görünmesi Dünya’nın küreye benzediğinin kanıtıdır. Bir topun aşağısından bize doğru sürüklediğimiz bir cisim gibi öncelikle ucu yaklaştıkça da tamamı görünür.

Aşağıda görseli verilen elmayı Dünya olarak düşününüz. Elmanın numaralandırılarak verilen kısımlarını temsil ettiği katman isimleri ile eşleştiriniz.,

Cevap :

Sayfa 23 Cevapları


3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları TUNA Yayıncılık

Aşağıda bazı eski uygarlıkların isimleri ve bu uygarlıkların Dünya’nın şekli ile ilgili görüşleri verilmiştir. Bu görüşlerin hangi uygarlık tarafından öne sürüldüğünü verilen numaraları kullanarak belirleyiniz.

MAYALAR —> Dünya, etrafını bir nehrin çevrelediği tepsi biçiminde kara parçasıdır.

ESKİ HİNTLİLER —>Dünya, dört filin sırtında taşınan yarım küre biçimindedir.

ESKİ MISIRLILAR —> Dünya düz ve dikdörtgen biçimindedir.

İLK YUNAN DÜŞÜNÜRLER –> Dünya gölde yüzen dev bir timsahtır.

Cevap: 

1 => Eski Mısırlılar : c

2=> Mayalar : a

3=> Eski Hintliler : b

4 => İlk Yunan Düşünürler : ç


Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.