Anasayfa
Ara Bul
3 Eylül 2021, 1:31

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Cevapları 162-163 Sayfa MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 162-163 Cevapları MEB Yayınları DOĞADA HAYAT: Yönümü Buluyorum

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları MEB Yayınları

Yönlerin adlarını söyleyiniz ve yönümüzü bulabilmenin önemini örneklerle açıklayınız.

Cevap:  Kuzey-Güney-Doğu-Batı yönlerimizdir.

Cevap: Doğu, batı, kuzey ve güney olmak üzere 4 ana yön vardır. Bu yönleri pusuladan ve diğer yöntemlerle bularak kaybolmayız.


Deniz, orman gibi yerlerde ya da gece vakti vb. yön saptamak için kullanılan ve üzerinde sürekli olarak kuzey–güney doğrultusunu gösteren bir mıknatıs iğnesi bulunan kadranlı aygıttır.Günümüzde pusulayı en çok en denizciler kullanmaktadırlar. Denizciler, yönlerini bulmak için pusuladan yardım alırlar.. Denizcileri; sivil havacılar, askerler (kara, deniz ve hava kuvvetleri), madenciler, mimarlar, ormancılar, tapu ve kadastro işi ile uğraşan harita teknisyen ve harita mühendisleri, izciler, dağcılık sporu yapan dağcılar, koşarak hedef bulma sporu yapan sporcular, yelken yarışı yapan yatçılar takip etmiştir.

Pusula ilk olarak Çinliler tarafından denizcilik işlerinde yön bulmak amacıyla kullanılmıştır. Günümüzde de denizcilikte ve kıble bulmada pusuladan yararlanılır. Pusulayı MS 100 yılında Çinliler icat etti. Manyetik bir ortamda serbest bırakılan bir objenin kuzeye yöneleceği prensibinden hareketle pusulanın keşfi gerçekleşti.Pusulanın üzerinde N,S,W,ve E olmak üzere 4 yönü simgeleyen harfler bulunmaktadır.Bir kadran üzerinde saatin gösterge çubuğuna benzer bir ucu kırmızı renkli bir çubuk bulunur.Bu çubuğun kırmızı ucu daima kuzey yönü göstermektedir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları MEB Yayınları

Denizciler, pusula dışında hangi yöntemleri kullanarak yönlerini bulabilirler?

Cevap: Güneşin doğuşu ve batışı ile, kutup yıldızına bakarak da yönlerini bulabilmektedirler.

Cevap: Denizciler güneşin doğuşuna ve batışına bakarak yönlerini bulabilirler. Güneşin doğduğu yer doğu, battığı yer batı yönünü işaret eder. Geceleri ise kutup yıldızına bakarak yönlerini bulabilirler.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.