Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 4:05

3. Sınıf Hayat Bilgisi Sayfa 150-151-152-153 Cevapları EVREN Yayıncılık

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 5. ÜNİTE: ÜLKEMİZDE HAYAT : Ülkeme Katkıda Bulunanlar

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 150 Cevapları Evren Yayınları

Ülkemize hizmet etmiş, başarılar kazanmış bir kişiye örnek veriniz. Bu kişinin hangi konuda çalışmalar yaptığını söyleyiniz.

Cevap: Vecihi Hürkuş Türk pilot ve mühendistir. Türk havacılık yönünden tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Türkiye’nin ilk uçağını üreterek adını tarihe yazdırmıştır.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 152 Cevapları Evren Yayınları

Sizce, çalışmalarıyla ülkemize katkıda bulunan kişilerin hangi konularda yaptığı çalışmalar daha önemlidir? Nedenlerini açıklayarak tartışınız.

Cevap:  Bence ülkemiz ve insanlar için en faydalı çalışmalar önemlidir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları Evren Yayınları

1. Mehmet Âkif Ersoy ile ilgili bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca aşağıya yazınız.

Cevap: 1873 yılında İstanbul’da doğmuştur. Bir yarışmaya katılarak daha doğrusu yarışmanın parasının ihtiyaç sahiplerine verileceğini şart koşarak yarışmaya katılıyor. Milli Marşımız olan İstiklal Marşını kalemine alıyor. 12 Mart 1921 de meclis tarafından marşımız kabul ediliyor. 27 Aralık 1936 tarihinde  İstanbul’da vefat etmiştir.

2. Engin Arık ile ilgili bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca aşağıya yazınız.

Cevap: 14 Ekim 1948 yılında İstanbul’da doğmuştur. Türk fizikçi olarak tanınmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nün eski profesörüdür. Toryum madeninin enerji sorununa temiz ve ekonomik bir çözüm olabileceği yolundaki görüşleri ile tanınmıştır. Engin Arık Uçak kazası sonucunda 30 Kasım 2007 yılında hayatını kaybetmiştir.

Ülkemize hizmet etmiş, başarılar kazanmış bir kişiye örnek veriniz. Bu kişinin hangi konuda çalışmalar yaptığını söyleyiniz.

Cevap: Vecihi Hürkuş.

Türk pilot, mühendis ve müteşebbis. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir, Türkiye’nin ilk yerli uçağını üretmiştir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 152 Cevapları Evren Yayınları

Sizce, çalışmalarıyla ülkemize katkıda bulunan kişilerin hangi konularda yaptığı çalışmalar daha önemlidir?Nedenlerini açıklayarak tartışınız.

Cevap: Bence, çalışmalarıyla ülkemize katkıda bulunan kişilerin insanlığa faydası olacak konularda yapmış olduğu çalışmalar önemlidir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları Evren Yayınları

1. Mehmet Âkif Ersoy ile ilgili bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca aşağıya yazınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları Evren Yayınları

Cevap: ,Mehmet Âkif Ersoy 1873 yılında İstanbul’da doğdu. Babası “İpekli Hoca” olarak bilinen Tahir Efendi, annesi ise Şerife Hanım’dır. Dini eğitimini babasından alan Akif, öğrenimine Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başladı. Buradan mezun olduktan sonra sırasıyla Fatih Rüştiyesi İstanbul İdadisi ve Halkalı Baytar Mektebi’nde öğrenimini sürdürdü. Akif, gittiği tüm okullarda başarısıyla diğer öğrencilerden sivrilmişti. İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 günü vefat etti.

2. Engin Arık ile ilgili bir araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri kısaca aşağıya yazınız.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları Evren Yayınları 2

Cevap: 1948 doğumlu olan Engin Arık, İstanbul Üniversitesi Fizik-Matematik bölümünü bitirmiş; ardından dış ülkede master ve doktora eğitimlerini almıştır (Pittsburgh Üniversitesi). Yaptığı pek çok önemli fizik çalışması sayesinde uluslararası manada tanınan bir bilim insanıydı. Hatta, ülkemizde TÜBİTAK’ın da destek verdiği; CERN’ün önemli çalışmalarından biri olan Big Bang için mücadele etti. Mücadelesi, ülkemizin de bu projede çalışmaları olması; söz hakkı olması üzerineydi. Ancak ne yazık ki geri çevrildi. Daha sonra meme kanserine yakalanan Arık, yine mücadeleyi elden bırakmadı ve o deneye gidecek olan Türk fizikçilerine maddi anlamda destek sağladı. 30 Kasım 2007’de, bir uçak kazasında ne yazık ki hayatını kaybetti.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.