Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 4:06

3. Sınıf Hayat Bilgisi Sayfa 166-167-168 Cevapları EVREN Yayıncılık

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 166-167-168 Cevapları EVREN Yayıncılık 6. ÜNİTE: DOĞADA HAYAT: Doğada Yönümü Buluyorum

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 166 Cevapları Evren Yayınları

Dedeniz ile birlikte orman gezisindesiniz. Elinizde hiçbir teknolojik araç bulunmuyor. Dedeniz namaz kılmak istiyor. Bu durumda dedeniz yönünü nasıl bulabilir? Anlatınız.

Cevap: Güneşe ve sopa usulüne  bakarak veya karınca yuvası varsa ona bakarak yönümüzü bulabiliriz. Güneş ve sopa usulü bir sopayı yere dikeriz ve sopayı diktiğimiz gölgesinin olan yeri işaretleriz. Gölge 2 cm’lik hareket yapıncaya kadar bekleriz. Gölge ucunu tekrar işaretleyip iki uç arasında doğru çizeriz. Bu çizdiğimiz doğru Doğu-Batı istikametini gösterir. Karıncaların yuvasına ise karıncaların toprağı çıkardığı yer her zaman kuzeyi göstermektedir.


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları Evren Yayınları

Evinizin yakınındaki ormanda gündüz kaybolduğunuzu düşününüz. Evinizin, güney yönünde olduğunu biliyorsunuz. Buna göre yönünüzü nasıl bulursunuz? Anlatınız.

Cevap: Güneş ve sopa usulünü kullanarak bulabiliriz.

Yukarıdaki görseli inceleyiniz. Güneş’in doğduğu yönü dikkate alarak aşağıdaki soruları

Cevap:

a. Çeşme evin hangi yönündedir? Doğusundadır.
b. Çam ağacı evin hangi yönündedir? Kuzeyindedir.
c. İnek evin hangi yönündedir? Batısındadır.
d. Köpek evin hangi yönündedir? Güneyindedir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.