Anasayfa Kitap Cevapları
20 Aralık 2021, 14:34 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 106-108-109-111. Cevapları Anka Yayınevi

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 106-107-108-109-110-111. Sayfa Anka Yayınları Maddenin Isı Etkisiyle Değişimi

Hazırlık Çalışması

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Yavuz ve kuzeni Zeynep güneşli bir günde bahçede top oynuyorlardı. Yorulunca topu bahçeye bırakıp eve geçtiler. Kendilerine limonata yaptılar ve Zeynep’in limonatasının içine bir parça buz attılar. Bir süre sonra buzun eridiğini ve Zeynep’in limonatasının Yavuz’un limonatasından daha soğuk olduğunu fark ettiler. Tekrar bahçeye çıktıklarında topa dokundular. Top çok ısınmıştı. Yavuz ve Zeynep buzun neden eridiğini, limonatanın nasıl soğuduğunu ve topun nasıl ısındığını merak ettiler. Yavuz ve Zeynep’in sorularını biz yanıtlayalım.
Cevap: Limonatanın içine atılan buz ile ısı alışveriş olmuş ve buzun soğukluğu ağır geldiği için limonata soğumuştur. Bahçedeki top ise güneşin altında durduğu için ısınmıştır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Suyun ilk sıcaklığı, ısı kaynağından indirilmeden hemen önceki sıcaklığı ve dolaptan çıkarıldığındaki sıcaklığı nasıl değişti? Bu değişimin nedeni ne olabilir? Arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap: İlk sıcaklığı normaldi. Beherglasın içine koyup kaynattığımız zaman suyun sıcaklığı artmıştır. Daha sonra bu suyu dolapta beklettiğimi zaman suyun sıcaklığı düşmüştür. Isı alışverişi gerçekleştiği için bu sonuçları almışızdır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Acaba hava çok daha fazla soğuduğunda göldeki suda nasıl bir değişme olur?
Cevap: Hava çok daha fazla soğuduğu zaman göldeki su 0°’nin altına düşer ve su donar.


Soru: Buzluktan çıkarılan buz, oda sıcaklığında bekletildiğinde buzda nasıl bir değişme meydana gelir?
Cevap: Oda sıcaklığında bekletilen su erir ve sıvı hale gelir.


Soru:  Tereyağında, su yüksekliğinde ve meyve suyunda nasıl bir değişim oldu? Neden? Arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap:  Tereyağı ısıtıldığı zaman sıvı hale gelmiştir. Su yüksekliği güneşte beklediği için buharlaşmıştır. Meyve suyu ise buzlukta donduğu için katılaşmıştır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 111 Cevapları Anka Yayınları

Soru: 1) Elif buzluktan çıkardığı buzun sıcaklığını artırmak, sıcak çayını ise soğutmak istiyor. Elif buzun ısınması ve çayın soğuması için hangi yöntemleri kullanabilir. Buzun sıcaklığı artarsa ve çay soğumaya devam ederse ne olur? Aşağıdaki noktalı yerlere yazalım.
Cevap: Çay ve buzu yan yana koyarak ısı alışverişi sağlar buz daha kolay erir ve çay da soğumuş olur.


Soru: 2) Aşağıdaki maddelerde ısı etkisiyle hangi hâl değişimi görüleceğini verilen boşluklara yazalım
Cevap:

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 111 Cevapları Anka Yayınları

LÜTFEN DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.