Anasayfa Kitap Cevapları
30 Aralık 2021, 2:15 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 128-129-131-132-133. Cevapları Anka Yayınevi

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 128-129-130-131-132-133. Sayfa Anka Yayınları Aydınlatma Teknolojileri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 128 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Akşam vakti uçakta yolculuk yapan biri uçak kalktıktan kısa bir süre sonra üzerinde uçtukları şehrin ışıklarını görebilir. Evler, statlar, lunaparklar ve yollar hep
ışıklarla aydınlatılmıştır. Aydınlatma olmasaydı neler olurdu? Aydınlatmanın yaşamımızdaki önemi nedir?
Cevap: Aydınlatma araçları yaşantımızda olmasaydı hayatımız zorlu geçerdi. Gün ışığı olmadığı yerlerde ve zamanlarda işlerimizi yapamazdık.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Acaba günümüzde teknoloji sayesinde modern yöntemlerle yapılan aydınlatma geçmişte nasıl yapılıyordu? Geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma araçları nelerdir?
Cevap: Geçmiş zamanlarda ilk ateş ile kullanılan aydınlatma araçları vardı. Bunlar; meşale,  yağ lambası, mum  gibi. Daha sonra bunların üzerine gaz lambası, ampul, floresan lamba ve led lamba eklenmiştir.

Soru: Geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma araçlarını ansiklopedi, dergi, genel ağ gibi çeşitli kaynaklardan araştıralım. Bunları karşılaştırarak teknolojinin aydınlatma araçlarının gelişimine olan katkısını arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap: Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçları; Ateş, meşale, yağ lambası, mum, gaz lambası, ampul, floresan lamba, led lambadır. Teknolojinin gelişmesi ile aydınlatma araçları daha kullanışlı, kolay ve herkesin ulaşabileceği bir duruma getirilip daha fazla yeri aydınlatması sağlanmıştır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Eskiden olduğu gibi sadece mum ışığı ya da gaz lambası kullanılsaydı ameliyatlar bu kadar rahat yapılabilir miydi? Arabalar gece yolda ilerlerken önlerindeki yolu sadece ay ışığı ya da meşalelerle yeterince görebilir miydi?
Cevap: Aydınlatma araçları eski zamanda kullandığımız araçlar olsaydı çevreyi iyi göremez ve geceleri rahat hareket edemezdik. Arabalar gece yolda giderken ay ışığı ve meşaleler ile yollarını göremezler kaza yapma olasılıkları daha fazla olurdu.

Soru: Geçmişten günümüze kadar teknolojinin aydınlatma araçlarını nasıl geliştirdiğini öğrendik. Acaba gelecekte nasıl aydınlatma araçları kullanılabilir? Siz olsaydınız gelecekteki aydınlatma araçlarının hangi özelliklerde olmasını isterdiniz?
Cevap: Daha kolay taşınabilen, küçük aydınlatma araçları olmasın isterdim.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 132 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Siz de gelecekte kullanılabilecek bir aydınlatma aracı tasarlayınız. Tasarımınızı
verilen boşluğa çiziniz. Bu etkinliği yaparken kitabımızın 11-17. sayfaları arasında “Fen, Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları” bölümünde yer alan yönergelerden yararlanabilirsiniz.
Cevap: Bir saatte olan aydınlatma aracı yapmak isterdim. Kolay taşınabilen ve aydınlatma gücü yüksek olan bir araç yapardım.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 132 Cevapları Anka Yayınları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları Anka Yayınları

Soru: 1) Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçlarını film şeridinin
parçalarına yazalım.
Cevap:

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları Anka Yayınları

Soru: 2) Aydınlatma araçlarını; kullanım süreleri ve yaydıkları ışık miktarları gibi özellikleri bakımından karşılaştıralım. Karşılaştırma sonuçlarını yazalım.
Cevap: Geçmişte ilk kullanılan aydınlatma aracı ateştir. Ateşin bulunması ile değişik aydınlatma araçları bulunmuştur. Geçmişte en uzun kullanılan aydınlatma araçları kandil, yağ ve gaz lambalarıdır. Ampulün icadı ile aydınlatma araçları daha çok gelişmiş ve günümüzdeki floresan lamba, led lamba halini almıştır.

LÜTFEN DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.