Anasayfa Kitap Cevapları
24 Mayıs 2022, 20:13 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 134-135-138-139. Cevapları Anka Yayınevi

Uygun Aydınlatma Cevapları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 134-135-138-139. Sayfa Anka Yayınları

Uygun Aydınlatma Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları Anka Yayınları

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyelim. Fotoğraflardaki aydınlatmalar doğru yapılmış mıdır? Aydınlatmada yapılan hatalar nelerdir? Doğru aydınlatmanın nasıl olması gerektiğini tahmin edelim.
Cevap: 3 resimde de aydınlatma yanlış yapılmıştır. Evde ve sokakta olan lambaların çoğu gereksizdir. İlk resimde ise ameliyathanede daha fazla aydınlatma olması gerekir.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 135 Cevapları Anka Yayınları

Büyük bir spor salonunu ufak bir lambayla aydınlatabilir miyiz? Küçük bir odayı dev projektörlerle aydınlatmaya gerek var mıdır?
Cevap: Büyük bir spor salonunu ufak bir lamba ile aydınlatamayız. Yerin büyüklüğüne göre aydınlatma araçlarının da büyüklüğü değişir.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 226-227-228-229 Cevapları MEB yayınları

Uygun aydınlatmanın ne olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap: Uygun aydınlatma için beyaz ışık kullanılmalı. Aynı zaman da aydınlatılacak yerin büyüklüğüne göre aydınlatma aracı ayarlanmalıdır. Kullanılan aydınlatma araçları göze direk gelmemeli, aydınlatılan yer loş bir ortam olmamalıdır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 138 Cevapları Anka Yayınları

Yandaki fotoğrafı inceleyelim. Fotoğraftaki evin elektrik faturası oldukça fazla gelmektedir. Acaba fatura neden çok gelmiş olabilir? Uygun aydınlatma yapılsaydı elektrik faturası bu kadar yüksek gelir miydi?
Cevap: Gereksiz aydınlatma kullanıldığı için fazla gelmiştir. Kullandığımız alanları yakıp fazla ışıkları kapatmamız gerekir. Uygun bir aydınlatma sistemi olsaydı elektrik faturası bu kadar yüksek gelmezdi.

Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının aile ve ülke ekonomisi bakımından önemini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım
Cevap: Kullanılan enerji miktarı daha az olacağı için hem aile bütçesine katkısı olur hem de devletin dışarıya bağlığı azalmış olur. Bu da devlet ekonomisini etkiler.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 68-69-72 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 139 Cevapları Anka Yayınları

1. Aşağıdaki görseli inceleyelim. Kaç numaralı ışık kaynağı veya kaynakları uygun aydınlatmaya örnektir, hangileri uygun aydınlatmaya örnek değildir? Nedenlerini aşağıdaki noktalı alana yazalım.
Cevap: 1 Numara uygun aydınlatma aracına örnektir. Bütün salonu aydınlatır ve direk göze gelmez. 2, 3 ve 4 numaralı aydınlatma araçları ise uygun değildir. Çünkü oda için fazla ve gözü yoracak aydınlatma araçlarıdır.

2. Merve’nin ders çalıştığı odada yeterli ışık yoktur. Merve, uygun aydınlatma için neler yapmalıdır?
Cevap: Beyaz bir ışık altında çalışmalı ve ortam loş olmamalıdır.

Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.