Anasayfa Kitap Cevapları
30 Aralık 2021, 18:38 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 145-146-147-148-149-150. Cevapları Anka Yayınevi

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 145-146-147-148-149-150. Sayfa Anka Yayınları Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Geçmişten günümüze ses kayıt teknolojilerinin gelişimi nasıldır? Düşünelim.
Cevap: geçmişte kullanılan ses kayı cihazları büyük, kalın ve ağırdır. Bundan dolayı kayıt etmek zorlanmaktadır. Günümüzde ise küçük ve daha kolay bir şekilde kullandığımız ses kayıt cihazları bulunmaktadır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 146 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Çevremizde bunlardan başka hangi varlıklar ses çıkarır?
Cevap: Kedi, köpek, kuş gibi canlı varlıkların da sesleri vardır. Cansız varlık olarak söyleyebileceğimiz; radyo, müzik çalarlarda örnek olarak verilebilir.

Soru: Günümüzde pek çok ses teknolojisinden yararlanmaktayız. Sesin kaydedilmesi, ses şiddetinin değiştirilmesi ve işitme sorunlarının giderilmesinde ses teknolojilerinden yararlanılır. Acaba bu durum geçmişte nasıldı?
Cevap: geçmişte kullanılan ses kayıt cihazları; Fonograf, gramofon gibi cihazlardır. Bu cihazların ses kalitesi ve kayıt süresi sınırlıdır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 147 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Peki, çok daha uzak bir yere sesimizi nasıl ulaştırabiliriz? Geçmişten günümüze sesin şiddetini değiştirmek için hangi araçlar kullanılmıştır?
Cevap: Megafon veya hoparlör kullanılmaktadır.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 148 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Geçmişten günümüze sesi kaydeden, sesin şiddetini değiştiren ve işitme yetisini geliştirmeye yarayan araçları karşılaştıralım. Bu araçların nasıl geliştiğini bir
sunum yaparak arkadaşlarımızla tartışalım.
Cevap: Fonograf, gramofon, pikap, kaset çalar, video kamera, CD ve DVD kullanılmıştır. Bu araçlar geçmiş zaman da daha büyük ve yavaş çalışan araçlardır. Belli süre kayıt yapabilmektedirler. Günümüzde kullandığımız araçlar ise daha hızlı ve hafif araçlardır.

Soru: Peki, bu dev hoparlörlerin yanında durmak bizi nasıl etkiler? Şiddetli ses üreten teknolojik araçların etkileri nelerdir
Cevap: işitme bozukluklarının oluşmasını sebep olur ve sağlığımızı olumsuz etkiler.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 149 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Şiddetli ses üreten teknolojik araçların olumlu ve olumsuz etkilerini ansiklopedi, dergi ve genel ağ gibi çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımıza sunalım.
Cevap:

Olumlu etkileri;

  • Doğal afet, tehlike durumunda bu araçların sesi sayesinde yardım gelmesini sağlar.
  • Güvenlik önlemlerinde önemli yeri vardır
  • Duyuru, anons gibi işlerde kullanılması olumlu etkendir.

Olumsuz etkileri;

  • İniş kalkışta uçakların yüksek sesi rahatsızlık verir
  • Yüksek sesler işitme kaybı oluşmasına sebep olur

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 150 Cevapları Anka Yayınları

Soru: Aşağıda ses teknolojisine ait araçlar ile bunların kullanım alanları verilmiştir. Bu araçları görevlerinin yazılı olduğu kutularla eşleştirelim.
Cevap:

4.-Sinif-Fen-Bilimleri-Ders-Kitabi-Anka-Yayinevi-Sayfa-150-Cevaplari

LÜTFEN DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.