Anasayfa
2 Mart 2021, 21:32
Mehmet
Yönetici
Konu Sayısı: 1071

4. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 174-175-176-177-178-182-183-184 Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

2020-2021 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 174-175-176-177-178-182-183-184 Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık 6. ÜNİTE: İNSAN VE ÇEVRE:1. BÖLÜM: BİLİNÇLİ TÜKETİCİ

4. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 174 Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI
1. Evimizde, okulda elektrik, su, besin gibi kaynakları kullanırken nelere dikkat ediyoruz?

Cevap:Kullandığımız bu kaynakları israf etmeden gerektiği kadar kullanmaya çalışıyoruz.Vücudumuzun ihtiyacı olan su kaynağını boşa harcamadan ihtiyacımız kadar kullanıp kapatıyoruz.Aynı şekilde elektriği de ihtiyacımız kadar kullanarak kapatıyoruz.

2. Geri dönüşüm kavramı ile ilgili neler biliyoruz? Bilgilerimizi arkadaşlarımızla tartışalım

Cevap:Bazı kullandığımız malzemeler geri dönüşüm sayesinde doğada olan kullandığımız kaynakları daha aza indirmemize yardımcı oluyor.Örneğin; kağıt, kağıdı elde etmek için ağaçlar kesiliyor ve birçok insan bunu bilmesine rağmen boş yere kağıt harcayabiliyor.Fakat geri dönüşüm sayesinde kullandığımız kağıtları yeni ve pürüzsüz bir şekilde yeniden önümüze gelebiliyor.

Yukarıda verilen resmi inceleyelim. Resimde gördüklerimiz için neler söyleyebiliriz?
Suyun kullanımı doğru mu? Elektrikli aletler sürekli çalışırsa neler olabilir?

Cevap:Gündüz olmasına rağmen ışıklar açık durumda ve adam çimleri biçerken sular açık durumda.Arabayı yıkayan adam suyu kapatmadan arabayı temizlemeye çalışıyor.Bu gördüğüm resimde suyun ve elektriğin gereksiz yere kullanıldığını görüyoruz.


4. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 175 Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

Yukarıda okuduğumuz öyküye göre insanların doğru ve yanlış davranışları hakkında
neler söyleyebiliriz? Doğru bir alışveriş yapmak, alışverişte aldanmamak için neler yapabiliriz?

Cevap:Yanlış olan davranışları ucuz olduğu için alınan yiyeceklerin iyi olup olmamasını kontrol etmemeleri,son kullanma tarihine bakmamaları,annesinin musluğu açık bırakması,abisinin televizyonu açık bırakması.Doğru davranışları ise alışveriş sırasında kendi sıralarını beklemeleri,Elif’in eve geldiği zaman annesini suyu kapatması için uyarması,Elif’in boşa çalışan televizyonu kapatması.


4. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 176 Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

Alışverişlerde ürünlerin fiyatlarında yapılan indirimlerin tüketicileri yanıltmadığını düşünebilir miyiz? Aldığımız ürünlerin etiketlerini okuyor muyuz? Etiketlerdeki açıklamalar için neler düşündüğümüzü belirtelim?

Cevap:Fiyatlarda yapılan indirimler kullanıcının dikkatini çekerek almalarını sağlamaktadır.Halbuki indirim yapılan ürünleri alan kişiler iyi mi kötü mü diye bakmadan veya son kullanma tarihini kontrol etmeden tüketmektedir.

Suyun ve elektriğin kullanımında tasarruflu davranıyor muyuz?

Cevap:Hayır bulmuyorum.İnsanlar bizim için önemli olan ve üretilmesi zor olan kaynakları tüketirken umursamaz bir davranışla kullanmaktadırlar.Örneğin; diş fırçalarken suyu açık bırakılması gibi veya gündüz vakti lambaları açık bırakmak gibi davranışlar bizim bir bilinçsiz tüketici olduğumuzu gösterir.


4. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 178 Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

Elektrik olmadığında yaşantımızın nasıl olacağını düşünelim. Bu durumda ne gibi zorluklarla karşılaşırdık?

Cevap:Günümüzde pek çok iş yerleri,okullar evler gibi alanlarda elektrik kullanılmaktadır.En basit örnek olarak telefonumuzu şarj etmek gibi veya bulaşık makinası,çamaşır makinası gibi aletleri kullanmak için elektriğe ihtiyaç vardır.

Elektrik, su ve besin kaynaklarını tasarruflu ve tutumlu kullanmazsak ne olur? Su kaynaklarının korunması ve suyun tutumlu kullanılması için neler yapılmalıdır?

Cevap:Bu gibi kaynakları tasarruflu kullanmazsak ileri ki zaman da tükenme hatta yok olma gibi ihtimalleri vardır.Doğru kullanmak için zararlarını herkesin bileceği bir şekilde öğretilmesi ve tasarruflu olarak kullanılması gerektiğini vurgularız.


4. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 180 Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

Elektrik, su ve besin kaynaklarının tasaruflu kullanımı için neler yapılacağını biliyoruz.
Bu kaynakların tasarruflu kullanımı amacıyla günlük yaşantımızda neler yaptığımızı defterimize yazarak bunları sınıfta arkadaşlarımızla paylaşalım.,

Cevap:Bu kaynakları kullanırken daha az kullanıma yöneliriz.Örneğin; dişimizi fırçalarken suyu kapatırız,gerekmediği sürece televizyonu çalıştırmayız,ışıkları gündüz açmayız gibi hareketler sayesinde tasarruflu oluruz.


4. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

Yiyecek ve içecek ambalajlarında yandaki görselde verilen işareti görmüş olmalısınız. Peki, bu işaret neden kullanılmaktadır? Yiyecek ambalajlarındaki bir işaretin yaşantımıza katkıları
neler olabilir? Hiç düşündük mü?

Cevap:Bu işaret geri dönüşüm işaretidir.Kullandığımız kaynakları geri dönüşüm sayesinde ham madde ihtiyacını en aza indirmiş oluruz.


4. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 184 Cevapları SDR İpekyolu Yayıncılık

Sorular
Kaynakların tasarruflu kullanımında arkadaşlarımızla dayanışma içinde olmanın,
kurallara ve kanunlara uymanın önemi nedir?

Cevap:Dayanışma olarak kullandığımız kaynakları tasarruflu olmak amacıyla en aza indirmiş oluruz.Kurallara uyarak hem bilinçli bir tüketici hemde sorumluluk sahibi bir birey oluruz.

Kaynakları tasarruflu kullanmanın tarihî ve doğal mirasa katkılarını arkadaşlarımızla tartışalım.

Cevap:Kullandığımız kaynakları tasarruflu kullanarak israfı önlemiş oluruz.Doğal dengeyi korumak için kullandığımız kaynakları daha dikkatli bir şekilde kullanmalıyız.

Evimizde bir hafta boyunca su, elektrik ve besin tasarrufu ile ilgili uygulamalar yapalım. Bu uygulamaların neler olduğunu aşağıdaki kutuların içine yazalım.

Cevap:

Su tasarrufu ile ilgili yaptıklarım:

  • Banyo yaparken fazla su kullanımını azalttım
  • Dişlerimi fırçalarken gereksiz akan suyu kapattım
  • çiçekleri sularken hortum yerine kaba doldurarak suladım

Elektrik tasarrufu ile ilgili yaptıklarım:

  • Gereksiz yanan lambaları söndürdüm
  • Gerek olmadıkça televizyon ve bilgisayarın fişini takılı bırakmadım.
  • boş yere elektrik aletlerini çalıştırmadım

Besin tasarrufu ile ilgili yaptıklarım:

  • Gerektiği kadar yiyebileceğimiz malzeme aldık
  • Evde pişen yemeği yeteceği kadar pişirdik

Linkedin'de Paylaş

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Site içerisinde yer alan tüm dosyaların tüm hakları site yöneticilerine aittir. İçeriklerin kısmen yada tamamını izinsiz almak yasal olarak suçtur.