Anasayfa
4 Haziran 2021, 4:09

4. Sınıf İnsan Hakları ve Demokrasi Sayfa 38-39 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı 2. ÜNİTE: Sayfa 38-39 Cevapları MEB Yayınları Birlikte Yaşama Kültürü

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları MEB Yayınları

Bağımsız olmayan bir ülkede yaşayan insanların hak ve özgürlüklerini kullanmaları mümkün müdür? Tartışınız.

Cevap: Hayır mümkün değildir. Hak ve özgürlükler ancak özgür bir devlet de kullanılabilir. Başka bir devletin altında olan devlet özgürlüğünü almadığı müddetçe halkı da haklarını kullanamaz. Hükmü altında bulunduğu devletin istediklerini yapmakta mecburidirler. Bu yüzden haklarını kullanmak mümkün değildir.

Cevap: Bağımsız olmayan bir ülke, başka ülkelerin yönetiminde olduğu için onların tanıyacağı hak ve özgürlüklerle yaşamak zorunda kalınır. Hak ve özgürlükler tam olarak bağımsız olan ülkede ancak kullanılabilir.


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları MEB Yayınları

Aşağıdaki şiirde cumhuriyetin hangi değerlerine dikkat çekilmiştir? Tartışınız.

Cevap: Bağımsız bir devlet olduğuna, kendine ait bir bayrağı olup onu göklerde dalgalandırdığımızdan, kendimize ait dili , kıyafeti, kadın erkek eşitliği , eğitime dikkat çekilmiştir.

Cevap: Şiirde cumhuriyetin, bağımsız bir ülke kazandırdığını, kendi dilini, bayrağını, kıyafetini kullanabildiği, kadın ve erkeklerin eşit yaşadığı hür ve özgür olarak yaşamasına dikkat çekmiştir.

Cumhuriyet yönetiminin özelliklerini açıklayınız.

Cevap:

  1. Seçim ile yönetici başa gelmektedir.
  2. Halk kendi kendini yönetir.
  3. Eşit bir seçim olur.
  4. Halkın seçtiği meclis vekilleri vardır.

Cevap: Halk devlet kararlarını verecek olan milletvekillerini ve devlet başkanını seçerek kendisine uygun olan yönetimi belirler, hakkın milletin elinde olduğu yönetim olması gibi özelliklere sahiptir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.