Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 4:09

4. Sınıf İnsan Hakları ve Demokrasi Sayfa 52-53 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 52-53 Cevapları MEB Yayınları 3. ÜNİTE: ADALET VE EŞİTLİK ADALET VE EŞİTLİK SAĞLANMALI

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 52 Cevapları MEB Yayınları

Bir arkadaşınız sınıftaki öğrenci sayısı kadar şeker bulunan kavanozu öğretmen masasına bırakıyor. Bu kavanozdan kaç şeker alabilirsiniz? Bir veya birden fazla şeker almanız hâlinde ortaya çıkabilecek durumları tartışınız.

Cevap: Herkese eşit şeker bulunmaktadır. Bu yüzden her öğrenci bir şeker almalıdır. Eğer fazladan şeker alınırsa diğer öğrencilere şeker kalmayacaktır. Bu da haksızlık olmasına sebep olacaktır.

Temel haklarımızdan olan eğitim hakkını bir pastaya benzetecek olursak yukarıdaki durumların hangisinde bu hakkın eşit verilmesinden söz edebiliriz? Söyleyiniz.

Cevap: ikinci masada pasta dilimlerine bakarak aynı büyüklükte olduğu için söyleyebiliriz.


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 53 Cevapları MEB Yayınları

Aşağıda takım oluşturan iki kaptanın tutumunu görüyorsunuz. Bu iki tutumu inceleyerek
ilgili soruları cevaplayınız.
1. Hangi takım kaptanı oyunculara eşit davranmaktadır?

Cevap: İkinci takımın kaptanı eşit bir şekilde davranmaktadır.

2. Takım kaptanlarının tutumunu adil buluyor musunuz? Niçin? Açıklayınız.

Cevap: Birinci takımın kaptanını adil bulmuyorum çünkü en yakın arkadaşlarını seçeceğini söylemektedir. İkinci takımın kaptanının tutumu ise doğrudur. Çünkü en iyi temsil edecek kişiyi adil bir şekilde belirlemektedir.

Aşağıdaki açıklamaları inceleyiniz. Eşitliğin sağlanabilmesi için ne yapılması gerektiğini yazınız.

Cevap:

Sınıf temsilcisi seçimlerinde sadece sınıf listesinin ilk beş sırasında yer alan kişilerin aday olma hakkının olması → Eşit değildir. Temsilci olmak isteyen herkesi seçim ile seçmelidir.

Basketbol maçında kuralların sadece beyaz spor ayakkabı giyenler için geçerli olması→ Eşit değildir. Her oyuncu aynı olduğu için bütün kurallar bütün oyuncular için geçerli olmalıdır.

Bir toplumda eşitliğin sağlanması topluma neler kazandırır?

Cevap: Toplum da huzur, anlayış, haksızlığın ortadan kalkmasını sağlar.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

www.forumderscevaplari.com Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.