Anasayfa Kitap Cevapları
13 Mayıs 2022, 11:21 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 99. Cevapları Sevgi Yayınları

Problem Çözme ve Problem Kurma Cevapları

4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları 99. Sayfa Sevgi Yayınları


4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Sevgi Yayınları

Problem Çözme ve Problem Kurma Cevapları

Yandaki verilenlerden yararlanarak bir problem kuralım.

Üç tenekede toplamda 60 L zeytinyağı konulmuştur. 3 tenekede birbirine eşit olduğuna göre her tenekeye kaç L zeytinyağı konulmuştur?
Cevap: 60/3 = 20 L konulmuştur.


Üç tenekenin her birinde 20 L zeytinyağı vardır. Bu tenekelerdeki yağlar 2 L’lik kaplara boşaltıldı. Bu iş için kaç tane 2 L’lik kap kullanılmıştır? Bu problemi siz defterinize çözünüz.
Cevap:

20 x 3= 60
60/ 2= 30 kap kullanılmıştır.


Aşağıdaki problemleri defterinize çözünüz
Soru: 1. Bir düğün salonu 360 kişiliktir. Bu salondaki her masanın etrafında 8 sandalye bulunduğuna göre masa sayısı kaçtır?
Cevap: 360/8 = 45

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 105-108-109-110. Cevapları MEB Yayınları

2. Bir okul kantininde 186 kutu süt vardı. Kutu sütlerin yarısı pazartesi günü satıldı. Salı günü 45, çarşamba günü de geriye kalan sütler satıldı. Çarşamba günü kaç kutu süt satılmıştır?
Cevap:

Pazartesi ⇒186/2= 93 kutu satılmıştır.
Salı ⇒ 93 – 45= 48 süt kalmıştır.
Çarşamba ⇒ 48 Süt satılmıştır.


3. Bir okulun düzenlediği müze gezisine 177 öğrenci katıldı. 1 minibüse 9 öğrenci bindi. Geriye kalan öğrenciler de her birinde 14 öğrenci olan minibüslerle taşındı. Müze gezisinde kaç tane minibüs kullanılmıştır?
Cevap:

177 – = 168 öğrenci
168/14 =12
Toplamda kullanılan minibüs⇒ 12 + 1= 13


4. Bir lunaparktaki dönme dolabın her kabininde 4 kişilik koltuklar vardır. Dönme dolap 45 kişi ile hareket ettiğinde 3 kabinde üçer kişi, diğer kabinlerde ise dörder kişi vardı. Bu dönme dolabın kaç kabininde dörder kişi vardı?
Cevap:

3 x 3= 9
45 – 9= 36
36 / 4=9  kabinde dörder kişi vardır.

Sonraki Ödev:  4. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 227-229. Cevapları Sevgi Yayınları

5. Yandaki verilerden yararlanarak bir problem kurunuz. Kurduğunuz problemi defterinize çözünüz.

Cebimde 100 TL ile markete gittim. Bir sucuk ve 2 kutu yumurta aldım. Cebimde 32 TL kaldığına göre yumurtanın bir kutusunun fiyatı nedir?
Cevap:

32+24 = 56
100- 56 = 44
44/2 = 22 TL bir kutu yumurtanın fiyatı

Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.