Anasayfa Kitap Cevapları
26 Mart 2023, 4:01 - Mehmet Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 152-153-154-155-156. Sayfa Cevapları TUNA Yayınları

Ben Çocuğum, Haklarımla Varım Metni Cevapları

6. Ünite Etkin Vatandaşlık: 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 152-153-154-155-156. Sayfa Cevapları TUNA Yayınları

Ben Çocuğum, Haklarımla Varım Cevapları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 152 Cevapları Tuna yayınları

BEN ÇOCUĞUM, HAKLARIMLA VARIM.

Birleşmiş Milletlerin çocuk haklarıyla ilgili bir sözleşme hazırlamasının nedenleri neler olabilir?

Cevap: Birleşmiş Milletlerin tüm ülkelerde çocukların masum ve zararsız bir canlı olduğundan dolayı haklarının çiğnenmesi ve hor görülmesini engellemek istemiş olduğundan dolayı hazırlamış olabilir.
Cevap2: Dünya üzerinde zor şartlar altında yaşayan çocukların temel insani haklarının korunması ve onlara her dünya vatandaşı gibi adil ve haklarından yararlanabilmeleri için böyle bir sözleşme imzalanmıştır.

Sonraki Ödev:  Birleşmiş Milletlerin Çocuk Haklarıyla İlgili Bir Sözleşme Hazırlamasının Nedenleri Neler Olabilir?

Haklarının neler olduğunu bilmek çocuklara hangi yararları sağlayabilir?

Cevap: Bu hakları bilmek çocukların her hangi bir haksızlık karşısında haklarını arayabilme ayrıcalığı kazandırabilir.
Cevap2: Haklarının neler olduğunu bilmek biz çocuklara hakkımızı aramamızı sağlayabilir. Haksızlığa uğradığımız zaman hakkımızı polisten ve mahkemelerden aramalıyız.

Sonraki Ödev:  Haklarının Neler Olduğunu Bilmek Çocuklara Hangi Yararları Sağlayabilir?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları Tuna yayınları

Engin konuşmasında çocukların hangi haklarından söz etmiştir?
Cevap: Engin konuşmasında çocukların sağlıklı büyümesi, sağlıklı ve dengeli beslenmesi, düzgün koşullarda büyümesi gibi çocuk haklarından söz etmiştir.
Cevap2: Engin bu konuşmasında her çocuğun yaşama, sağlık, istismara karşı korunma, eğitim ve barınma hakları gibi temel haklarının olduğundan bahsetmiştir. Bu haklar dünya üzerinde hangi din ve ülkeden olursa olsun bütün çocuklara verilen yegane haklardır. Bu haklar çocukların yaşamlarını kolaylaştıran ve güvence altına alan temel haklardır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları Tuna yayınları

Bir çocuk olarak düşüncelerinizi özgürce ifade edebilme hakkınızı yeterince kullana bildiğinizi söyleyebilir misiniz?

Cevap: Bir çocuk olarak çevremde ve ailemde düşüncelerimi özgür olarak ifade edebiliyorum. Düşüncelerimden dolayı kimse beni azarlamıyor, kısıtlamıyor veya engellemiyor aksine herkes saygı duyuyor.
Cevap2: Evet ben bir çocuk olarak düşüncelerimi öğretmenlerime, okul yönetimine, arkadaşlarıma veya aileme rahatça saygı çerçevesinde anlatabiliyorum. Bu hakkım sayesinde benim fikirlerim anlam ve değer kazanıyor ve buda bizim çevremiz tarafından saygı görmemizi sağlıyor.

Sonraki Ödev:  Bir Çocuk Olarak Düşüncelerinizi Özgürce İfade Edebilme Hakkınızı Yeterince Kullanabildiğinizi Söyleyebilir Misiniz?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 155 Cevapları Tuna yayınları

Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar hangi haklarından yararlanamazlar?

Cevap: Çalışmak zorunda bırakılan çocuklar eğlenme, sağlıklı koşullarda yetişme, büyüme gibi haklarından mahrum kalırlar.
Cevap2: Çalışmak zorunda kalan çocuklar, oyun oynama, sağlıklı bir yaşam, eğitim, eğlence ve düşüncesini ifade edebilme gibi haklardan mahrum kalmaktadır. Bu haklar her çocuğun sahip olduğu haklardır. Dışarıda çalıştırılan çocuklar bu haklarından mahrum bir şekilde hayatlarına devam ederler.

Sonraki Ödev:  Çalışmak Zorunda Bırakılan Çocuklar Hangi Haklarından Yararlanamazlar?

Çocukların barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi faydalanmaları için neler yapılmalıdır?

Cevap: Çocukların barınma, beslenme ve sağlık gibi temel hizmetlerden yararlanılması ve bu hakların sağlanıp sağlanmadığının öğrenilmesi için devlet memurlarının teftiş gibi denetim yapması sağlanabilir.
Cevap2: Çocuklar barınma, beslenme ve sağlık hizmetlerinden gerektiği gibi faydalanabilmeleri için aileleri onlara sahip çıkmalıdır. Hiç bir aile çocuğunu sokağa bırakmamalıdır. Annesi ve babası olmayan çocuklara ise devlet sahip çıkmalıdır.

Sonraki Ödev:  Çocukların Barınma, Beslenme ve Sağlık Hizmetlerinden Gerektiği Gibi Faydalanmaları İçin Neler Yapılmalıdır?

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 156 Cevapları Tuna yayınları

Yapınız

Dünya çocuklarının en önemli sorununun ne olduğunu ve bu sorunun çözümü için neler yapılması gerektiğini sınıfınızda tartışınız.
Cevap: Dünya çocuklarının özellikle orta doğu ve Afrika’daki en büyük sorun açlık ve savaştır. Bu savaş ve açlıktan en çok çocuklar etkilenmektedir. Doğduğu günden beri savaşın ve kıtlığın içinde olan çocuklar var.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.