Anasayfa Kitap Cevapları
31 Aralık 2022, 14:20 - Mehmet Yazdı

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 12-14-15-16-17 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Din Kültürü Allah Vardır ve Birdir Cevapları

1. ÜNİTE ALLAH İNANCI: 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 12-13-14-15-16-17-18 Cevapları MEB Yayınları

Allah Vardır ve Birdir Cevapları

Ünitemize Hazırlanalım


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları MEB Yayınları

Bir şey kendi kendine var olabilir mi? Niçin?

Cevap: Bir şeyin kendi kendine var olma olasılığı yoktur. Çünkü bu mantıksız bir şeydir. Bir şeyin var olması için başkası tarafından yoktan var edilmesi gerekir.

Sonraki Ödev:  Bir Şey Kendi Kendine Var Olabilir Mi? Niçin?

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları MEB Yayınları

Sizce Ahmet, anlattıklarının rüya olduğunu söylemeseydi, arkadaşları ona inanır mıydı? Neden?
Cevap: Ahmet anlattıklarının rüya olduğunu söylemeseydi arkadaşları ona inanırdı çünkü Ahmet’in yalan söylemediğini düşünüyorlardı.


Hiçbir şeyin kendi kendine var olamayacağı ilkesinden hareketle konuyu arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Hiç bir şey kendi kendine var olamaz. Bunun için bir yoktan var etmeye yani bir yaratıcıya gerek duyulur. Evrendeki kusursuz bu düzen tesadüfen veya kendi kendine ortaya çıkmadı. Bu evren bir yaratıcı tarafından kusursuz bir düzen içine sokularak yaratıldı.


5. Sınıf Din Kültürü Allah Yaradandır Cevapları

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

Sınıfınızda birden fazla öğretmen aynı anda farklı dersler anlatsa nasıl olurdu? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Sınıfta birden fazla öğretmen yani yönetici olması ikilik çıkartır. Öğrenciler hangi öğretmeni dinleyeceğini anlayamaz ve şaşırır. Sınıfın düzeni bozularak ders yapılamaz hale gelir.

Sonraki Ödev:  Sınıfınızda birden fazla öğretmen aynı anda farklı dersler anlatsa nasıl olurdu?

Yaratmak denilince ne anlıyorsunuz?

Cevap: Yaratmak denince aklıma sadece Allah’ın bu özelliğe sahip olduğu aklıma gelir. Bu özelliğe sahip tek varlığın bizi yaratan Allah’ın olması onun ne kadar kudretli olduğunu kanıtlamaktadır. Yoktan var etmek çok farklı bir özelliktir. Diğer bütün unsurlardan kendini ayıran bir durumdur.

Sonraki Ödev:  Yaratmak Denilince Ne Anlıyorsunuz?

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları MEB Yayınları

Yukarıdaki ayetlerde Yüce Allah’ın bize yönelttiği sorulara nasıl cevaplar verebiliriz? Düşününüz.
Cevap: Bu ayetlere göre Allah neyi dilerse olur, neyi istemezse olmaz. Var olan her şeyin kaderi ve geleceği onun elindedir.


Allah Rahman ve Rahimdir Cevapları

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları MEB Yayınları

Yağmura “Rahmet” denilmesinin sebebi sizce nedir?

Cevap: Yağmur binlerce yıl her din ve her millet tarafından önem verilen ve değer gösterilen bir doğa olayıdır. Yağmurun bir nimet olarak bilinmesinin bir çok sebebi vardır. Ektiğimiz ekinlerin yetişmesi için, insanların temizlenmesi ve su içmesi için su bulunmaz bir nimettir. Suyun nimet olması suyun temizleyici bir özelliği olmasıdır.

Sonraki Ödev:  Yağmura Rahmet Denilmesinin Sebebi Sizce Nedir?

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 12-14-15-16-17 Cevapları MEB Yayınları konumuzda her şeyi yoktan var eden Allah c.c bizleri nasıl yarattığı, önemli bazı isimlerinin anlamı ve faziletleri hakkında  çeşitli sorular ve cevapları bulunmaktadır. Öğretmenlerimiz tarafından özenle cevaplanan ve hazırlanan bu etkinliğimiz herhangi bir canlının, yapının kendi kendine var olamayacağını  hakkında bizlere bir çok bilgi vermektedir. Allah c.c  bizi yaratması ve onun rahman ve rahim sıfatlarına sahip olduğunu öğrendiğimiz bu önemli konuyu beraber cevaplayalım.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 12-14-15-16-17 Cevapları MEB Yayınları etkinliğinde bulunan hataları, eksikleri ve fark ettiğiniz yanlışları, görüş ve düşüncelerinizi yorum kısmından bizlere yazarak belirtiniz.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.