Anasayfa Kitap Cevapları
4 Nisan 2022, 17:16 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 33-34-37. Cevapları Anka Yayınları

Ramazan Orucu ve Önemi Anka Yayınları

2. ÜNİTE: RAMAZAN VE ORUÇ: 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 33-34-37. Cevapları Anka Yayınları


5 Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 33 Cevapları Anka Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Bakara suresinin 185. ayetinin anlamını Kur’an mealinden bularak defterinize yazınız. Bu ayette nelerden bahsedilmektedir? Defterinize not ediniz.
Cevap: Kur’an-ı Kerim’in ramazan ayında indirildiğinden bu aya gelene her Müslüman’ın oruç tutması söylenmiştir. Bu şekilde Allah’a şükür etmemiz ve Allah’ın birliğini yüceltmemiz söylenmiştir.

5 Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 33 Cevapları Anka Yayınları


2. Ramazan ayını önemli kılan unsurların neler olduğunu aile büyüklerinizle konuşunuz. Edindiğiniz bilgileri defterinize not ediniz.
Cevap: Ramazan ayını önemli kılan en büyük unsur Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır. Diğer unsurlar ise herkes birbirine bu ayda yardım eder ve Allah’a şükür eder.


3. Sahur, imsak, iftar, fitre kavramlarının anlamlarını Genel Ağ, Dinî Terimler Sözlüğü vb. kaynaklardan araştırıp öğreniniz.
Cevap:

Sahur: Sabah ezanından önce kalkıp oruç tutmak için yemek yenilen vakit.
İmsak: Orucun başladığı zamandır.
İftar: Orucun bittiği ve yemek yiyebileceğimiz vakittir.
Fitre: Ramazan ayında parası olan her Müslümanın ihtiyaç sahibi birine ettiği yardımdır.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 102-104-106. Cevapları Anka Yayınları

4. Orucun önemi ile ilgili bir hadis öğrenip defterinize yazınız.
Cevap: “Allah rızâsı için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.” (Buhârî, Cihâd 36; Müslim, Sıyâm 167-168.)


5. Teravih namazı hakkında bir araştırma yapınız
Cevap: Ramazan ayında her gece kılınan bir nafile namazdır. Cemaatle kılınması makbul olan ama tek de kılınabilen bir namazdır.


6. Genel Ağ, ansiklopedi vb. kaynaklardan diş kirası, Hırka-i Şerif, tekne orucu ve aşure hakkında bir araştırma yapınız
Cevap:

Diş kirası: Durumu iyi olan Müslümanların ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine yemek verdikten sonra verdikleri harçlıktır.
Hırka-i Şerif: Peygamber efendimizin miraca çıktığında üzerinde bulunduğu iddia edilen bir hırkadır. Şuan Hırka-i Şerif Camii’nde bulunmaktadır.
Tekne orucu: Ramazan ayında küçük çocukların heveslenip tuttuğu oruçtur. Sabahtan öğle yemeğine kadar daha sonra öğle yemeğinden akşama kadar tutarlar.
Aşure: İçinde buğday, fasulye, nohut, incir, kuru üzüm, kaysı gibi ürünleri bulunduran bir tatlı çeşididir. Hz. Nuh peygamber zamanında olan Tufandan sonra pişirilen ilk yemek olarak geçmektedir. Her yıl muharrem ayının . gününde aşure günü olarak aşure yapılır.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 47-48-50. Cevapları Anka Yayınları

5 Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 34 Cevapları Anka Yayınları

Oruç hakkında neler biliyorsunuz?
Cevap: Her yıl ramazan ayında Allah’a şükür için yapılan bir ibadettir. Aynı zaman da bu oruç ayında yani ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in indiği aydır.


5 Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Sayfa 37 Cevapları Anka Yayınları

Sizin çevrenizde, ramazan ayında diğer zamanlardan farklı olarak neler yapılmakta, toplumda ne gibi değişiklikler görülmektedir? Gözlem ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: İftara misafir çağırırız. İhtiyaç sahiplerine erzak yardımında bulunuruz. Her ramazan ayında beraber teravih namazı kılarız.

Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.