Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 22:50
Mehmet
Yönetici

5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 125-126-127 Cevapları ADA Yayınları

2020-2021 5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 125-126-127 Cevapları ADA Yayınları Işık Nasıl Yansıyor ?

5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları ADA Yayınları 

Deniz’in Buluşu

Deniz, yoğun geçen bir ders gününü geride bırakıp eve gelmişti. Yorgundu ve karnı çok açtı. Mutfaktan gelen kekin kokusu, iştahını iyice artırmıştı. Okul kıyafetlerini değiştirip ellerini yıkadıktan sonra yemek masasına oturdu. Annesinin, keki masaya getirmesini beklerken bir yandan da günlük ödev kağıdına göz gezdiriyordu. (…)


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları ADA Yayınları 

  • Kullandığınız cisimleri, ışığı geçirme durumlarına göre aşağıdaki tabloya kaydediniz. Böylece cisimler arasında ışığı geçirme durumlarına göre gruplandırma da yapmış olursunuz.

Cevap :

Cisimler Işığı az geçirdiIşığı geçirmedi.Işığı çok geçirdi.
KitapX
Buzlu CamX
Pencere CamıX
Defter YaprağıX
TahtaX
KartonX

Soruları Cevaplayalım

• Hangi cisimler ışığı geçirdi, hangileri geçirmedi?

Cevap : Yukarıda ki tabloya göre ışığı geçiren cisimler, Buzlu cam ve defter yaprağı , pencere cam gibi maddeler ışığı geçirdiler.

• Işık kaynağının önünde arkadaşınız dursaydı aydınlatılan bölgede nasıl bir değişiklik olmasını beklerdiniz? Tahmininizi test ederek doğrulayabilirsiniz.

Cevap : Işık kaynağının önünde arkadaşım dursaydı ışığın ilerleyişini kesmesini ve kırılmasını beklerdim. Arkadaşım katı bir yapıya sahip olacağı için ışığı keserdi.


5. Sınıf Fen Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 127 Cevapları ADA Yayınları 

  • Yatak odanızın duvarları, ışığı pencerenizde ki cam gibi bütünüyle geçirseydi bu durumdan yaşamınız nasıl etkilenirdi? Pencereleriniz de cam yerine tahta kaplı olsaydı bu durumda neler olurdu?

Cevap : Yatak odamın duvarı bir cam gibi ışığı geçirseydi güneş ve diğer ışık kaynakları beni rahatsız ederdi. Eğer camlarım yerine bir tahta olsaydı odam karanlık olurdu ve hiç bir şey göremezdim.

  • Akvaryumlar, ışığı iyi geçiren camdan yapılmamış olsaydı içindeki balıkları seyredebilir miydiniz?

Cevap : Akvaryumlar ışığı geçirmeyen maddelerden yapılsaydı balıkların yüzüşünü izleyemezdim. Çünkü katı maddelerin ardını görmemiz imkansızdır.

  • Yandaki fotoğraflara bakarak hangi maddenin saydam ve yarı saydam olduğunu, hangi maddenin saydam olmadığını söyleyebilir misiniz?

Cevap : Yandaki Fotoğrafa göre saydam olan maddeler cam ve büyüteçtir. Yarı saydam olanlar ise bardak ve gözlüktür. Saydam olmayan maddeler ise masa tenisi raketi ve lastik maddeleridir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.

Forum Duası Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.