Anasayfa Kitap Cevapları
21 Aralık 2021, 19:09 - Sena Yazdı

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 94-95-96. Cevapları SDR Dikey Yayınları

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 94-95-96. Sayfa SDR Dikey Yayınları Günlük Yaşamda Genleşme Ve Büzülme

Araştıralım-Sunalım

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları SDR Dikey Yayınları

Soğuk bir bardağa sıcak bir çay döktüğünüzde cam bardağın kırılabildiğini gözlemlemişsinizdir. Bardağın kırılmasının nedenini araştırınız. Günlük yaşamda buna benzer başka hangi olaylar meydana gelmektedir? Araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınıza slayt şeklinde sununuz.
Cevap: Bardağın kırılmasının sebebi ani ısı alışverişidir. Soğuktan dolayı bardak büzüşmüştür ve ani bir sıcaklık aldığında hızla genleştiğinden çatlar. Dişlerimizde de çatlamalar bu yüzden olur. Sıcak ve soğuğun bir arada tüketilmesi çatlamalarına ve sızlamalara neden olur.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları SDR Dikey Yayınları

Kendimizi Değerlendirelim

1. Metal iki bardak aşağıdaki şekilde birbirine sıkışmış ve ayrılmamaktadır. Bardakları birbirinden ayırmak için genleşme ve büzülme olaylarından yararlanılmaktadır. Bardakları ayırmak için ne gibi işlemler yapılabilir? Açıklayınız.
Cevap: Birbirine sıkışmış olan bardakları ayırmak için sıcak su dökerek genleştiririz ve böylelikle birbirlerinden ayrılırlar.

2. Günlük yaşamda gözlemlediğiniz genleşme ve büzülme olaylarının hangileri olumlu, hangileri olumsuz durumlar meydana getirmektedir? Açıklayınız.
Cevap:

Genleşme ve büzüşmenin olumlu yönleri:
-İçe içe geçmiş ayrılmayan maddeleri ayırmaya yarar
-Termos gibi araçlar bu sayede yapılmıştır
-Kavanozları genleşme ile açarız

Genleşme ve büzüşmenin olumsuz yönleri:
-Elektrik tellerinin sarkmasına neden olur
-Kışın aşırı soğuktan kolonlar ve kaldırımlar çatlar
-Borular suyun donması ile çatlar

Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.