Anasayfa Kitap Cevapları
18 Mart 2022, 13:59 - Mehmet Yazdı

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 180-181-184. Cevapları Koza Yayınları

Üçgen ve Dörtgenlerin İç Açılarının Ölçüleri Toplamı Cevapları

4. ÜNİTE: ÜÇGEN VE DÖRTGENLER: 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 180-181-184. Cevapları Koza Yayınları5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa  180 Cevapları Koza Yayınları

Aile bireylerinin birlikte kahvaltı yapması, yemek yemesi aile birliği açısından önemlidir. Yukarıdaki resimde görülen resim çerçevesi kare, yemek masasındaki çaydanlık altlığı (nihale) üçgen biçimindedir.
Kare ve üçgenin açı özelliklerinden yararlanarak iç açılarının ölçüleri toplamı hakkında nasıl bir sonuca varabileceğinizi açıklayınız.

Cevap: Karenin bütün kenarları eşittir ve iç açıları da eşittir. İç açıları toplamı 360’dır. Üçgenin de iç açıları toplamı 180’dir.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 72-73-74-78. Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa  181 Cevapları Koza Yayınları

Kareli kâğıdınıza birim karelerden ve cetvelden yararlanarak birer tane dikdörtgen, paralelkenar, eşkenar dörtgen, yamuk ve kare çiziniz. Oluşturduğunuz çokgenlerin birer köşegenini cetvelinizi kullanarak çiziniz. Her çokgenin içinde kaçar tane üçgen oluştuğunu söyleyiniz.
Cevap:

5.-Sinif-Matematik-KOZA-Yayinlari-Sayfa-178-Ders-Kitabi-Cevaplari1-1

Bu bilgiden yararlanarak bir dörtgenin iç açılarının ölçüleri toplamının kaç derece olacağını söyleyiniz.
Cevap: 360° olacaktır.


5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa  184 Cevapları Koza Yayınları

Aşağıdaki üçgen ve dörtgenlerde, ölçüleri verilmeyen açıların kaçar derece olduğunu ölçme yapmadan bulunuz.
Cevap:

5.-Sinif-Matematik-KOZA-Yayinlari-Sayfa-184-Ders-Kitabi-Cevaplari

Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.