Anasayfa
Ara Bul
10 Ekim 2021, 21:55

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 53-54. Cevapları Koza Yayıncılık

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları 53-54. Sayfa Koza Yayınları Bölme İşleminde Kalanı Yorumlama

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 53 Cevapları Koza Yayıncılık

Soru: Alilerin sınıfında 24 erkek öğrenci vardır. Bu öğrenciler on birer kişiden oluşan futbol takımları kurarak maç yapmak istiyorlar. Futbol takımlarının ilk on birinde yer alamayacak öğrenci sayısını söyleyiniz. Bu öğrencilerin niçin takımda yer alamadıklarını açıklayınız.

Cevap: 24 – 11 = 13 öğrenci yer alamayacaktır.


Soru: Bir sınıfta 29 öğrenci olduğunu düşününüz. Bu öğrenciler, bir sırada en fazla iki öğrenci oturacak biçimde en az sayıda sıraya oturarak sınıfa yerleştirilecektir. Öğrencileri sayma çubukları, sıraları plastik bardaklar ile temsil ederek bu sınıfın yerleşim planını yapınız. Kaç tane sıraya ikişer kişinin oturduğunu söyleyiniz. 2’den farklı sayıda öğrencinin oturduğu sıra var mıdır? Varsa kaç tane olduğunu söyleyiniz.

Cevap: 14 sıra çift olur bir sıra tek kişi olur.


Soru: Öğrencileri sınıfa yerleştirme işlemine ait matematik cümlesini yazınız

Cevap: 29 / 2 = 14 ve 1 kalanını verir.


5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları Koza Yayıncılık

Soru: 1. 60 kişilik bir turist grubuna, her birine 25 kişi binebilen balonlarla Kapadokya’da gezi yaptırılacaktır. Bu iş için kaç tane balon gerekecektir? Son balonda kaç kişi olacaktır?

Cevap: 60 / 25 =2 ve kalan 10 olur. Bunun için en az 3 balon verilmesi gerekir.


Soru: 2. 17 kişilik bir grup, her birine 6 kişinin oturabileceği masalarda yemek yiyecektir. Bu grubun yemek yiyebilmesi için kaç tane masa gereklidir?

Cevap: 17 / 6 = 2 ve 5 kalanı verir. Bunun için en az 3 masa olması gerekir.


Soru: 3. Bir ortaokuldaki öğrencilerden 80 kişilik bir grup, her biri 14 kişi alabilen minibüslerle geziye götürülecektir. Bu gezi için kaç tane minibüs kullanılacaktır?

Cevap: 80 / 14 = 5 ve 10 kalanını verir. Bunun için en az 6 minibüs olması gerekir.


Soru: 4. 10 tane el işi kâğıdı, 8 öğrenciye eşit olarak paylaştırılacaktır. Her öğrenciye düşen el işi kâğıdı sayısını bulunuz.

Cevap: 10 / 8 ve 2 kalanı verir. Her öğrenciye 1 el işi kağıdı düşer.


Soru: 5. Yandaki pakette 20 tane balon vardır. Bu balonlarla 3 sınıf süslenecektir. Balonlar bu sınıflara eşit olarak paylaştırıldığında her sınıfa kaçar tane balon düşer? Artan balonları niçin paylaştıramadığınızı açıklayınız

Cevap: 20 / 3 = 6 ve 2 kalanı verir. Her sınıfa en az 6 balon verilmesi gerekir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.