Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 4:00

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106-107-108-109 Cevapları Anadol Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106-107-108-109 Cevapları 4.ÜNİTE: BİLİM, TEKNOLOJİ VE TOPLUM:BİLİMİ İNSANLARININ ORTAK ÖZELLİKLERİ

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Anadol Yayıncılık

Hazırlık Çalışması

Hangi bilim insanlarının isimlerini biliyorsunuz? Bu bilim insanlarının yaptığı çalışmalarının insanlığa katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Isaac NEWTON

Kafasına düşen elma ile tanınan Newton cisimlerin hareketlerini hesaplamamıza ve önceden bunu tespit etmemizi sağlayan temel fizik kurallarını bulmuştur.

Aşağıdaki söz size neler çağrıştırmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İnsanoğlu ihtiyacı olduğu zaman yeni ürünler icat etmektedir. Yani bizim işimize yarayacak ne varsa ihtiyaçtan doğmuştur.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları Anadol Yayıncılık

Buluş yapan kişilerden veya bilim insanlarından birinin hayatını araştırınız. Araştırdığınız kişinin özelliklerinin neler olduğunu defterinize yazınız. Birbirinden farklı dönemlerde buluş yapan kişilerin veya bilim insanlarının ortak özelliklerini belirlemeye çalışınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Galileo Galilei Orta çağdaki bilim düşüncesinden devrim yaratan modern bilimin babası olarak bilinmektedir. O zamanlar evrenin merkezinin dünya olduğu ve gökyüzünde güneşte olmak üzere görünen her şeyin dünya etrafında döndüğü düşünülüyordu.
Galilei evrenin merkezinin dünya olmadığını dünyanın da tıpkı gökyüzünde görülen yıldızlar gibi bir gezegen olduğunu ve güneşin etrafında döndüğünü keşfetmiştir. Kilise tarafından afaroz edilmiş ve hapsedilmiştir. Galilei her şeye rağmen “yine de dönüyor” demiştir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları Anadol Yayıncılık

Okuduklarınızdan yararlanarak aşağıdaki sorunun cevabını defterinize yazınız. Yazdıklarınızı sınıfta Arkadaşlarınızla paylaşınız.

Albert Einstein, Isaac Newton ve Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ortak özellikleri nelerdir?

Cevap: Başladıkları işi bitirebilen, sabırlı, kararlı, çalışkan ve zekilerdir. Hayal güçleri geniş ve meraklıdırlar.

Aşağıda verilen özellikleri inceleyiniz. Buluş yapanlara ve bilim insanlarına ait olan ortak özellikleri tespit ederek işaretleyiniz.

Cevap:

5. Sinif Sosyal Bilgiler Ders Kitabi Sayfa 109 Cevaplari Anadol Yayincilik

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

www.forumderscevaplari.com Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.