Anasayfa Kitap Cevapları
13 Aralık 2022, 17:15 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 12-13-14-15. Cevapları E-Kare Yayıncılık

Dersimiz: Sosyal Bilgiler Cevapları

1. ÜNİTE: HEP BİRLİKTE YAŞIYORUZ 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 12-13-14-15. Sayfa E-Kare Yayınları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları E-Kare Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Sizce evde, okulda ve ülkemizde (Görseller: 1.1, 1.2, 1.3) neler yapılırsa etkin vatandaş olunur?
Cevap: Etkin bir vatandaş olmak için üzerimize düşen görevleri ve sorumlulukları yerine getirmemiz gerekir. Evdeki kurallara, okuldaki kurallara uyarsak, çevreyi temiz tutarsak vatandaşlık görevlerimizi yerine getirirsek etkin bir vatandaş oluruz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Kağan’ın paylaştığı konulara başka neler ekleyebilirsiniz?
Cevap: Etkin bir vatandaş olmak için sorumluluklarımızın yanı sıra yapılan, gördüğümüz suçları da bildirmekte önemlidir. Suçlara örnek verecek olursak korsan kitap, film gibi yapıtları gördüğümüzde satın almayıp polise bildirerek etkin bir vatandaş olarak sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz. Bunların yanında Türk milletinin yaşadığı 15 Temmuz darbesinde halkın birlik ve beraberlik kurarak fetöcüleri geri püskürtmesi milletin devletin özgürlüğüne ve yaşanan olay ile gelişiminide örnek gösterebiliriz.

Bu bilgilere uygun davranışlar göstermenizin etkin vatandaş olmanıza katkılarını açıklayınız.
Cevap: Ülkede olan sistemin kusursuz bir şekilde ilerlemesine katkıda bulunur.

Sonraki Ödev:  Tarihî Eserleri Korumak İçin Hangi Önlemler Alınmalıdır? 

Sizce bilgilenmek mi, sorumluluk alarak çeşitli roller üstlenmek mi daha önemlidir? Neden?
Cevap: İlk olarak bir konu hakkında bilgi edinerek o konuyu daha iyi kavramak için sorumluluk alıp o role bürünmek önemlidir. Örnek olarak sosyal bilgiler dersinde edindiğimiz bilgileri gerçek hayatta rolleri üstlenip yaşayarak daha çok o role bürünmüş oluruz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları E-Kare Yayıncılık


SIRA SİZDE

Aşağıdaki soruları cevaplarken verilen değerleri de göz önünde bulundurunuz.

1. Seçimlere katılmak vatandaşların hayatına ne gibi etkiler yapar?
Cevap: Seçmen oy verdiği kişiye vekillik hakkı verip yönetimde söz sahibi olduğu için toplumda refah ve güven ortamı da sağlanmış olacaktır.

2. Millî Mücadele kahramanlarını öğrenmeniz sizi onlara karşı niçin sorumlu kılar?
Cevap: Vatanı için canını hiçe sayarak tarihe adlarını yazdıran bu kahramanları bizlerin öğrenmesi emanet edilen bu vatanı daha iyi koruyup geliştirmemizi sağlar.

3. Çocuk hakları hakkında araştırma yapan bir arkadaşınız var ama o, gerekli bilgilere ulaşamıyor. Ona neler önerirsiniz?
Cevap: İnternette bulunan güvenilir kaynaklardan, ansiklopedilerden, Birleşmiş Milletlere bağlı olan UNICEF ve çeşitli dernek ve vakıflardan bilgi edinebileceğini öneririm.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Zeynep’in verdiği örnekleri okudunuz. Sizce bu örneklerdeki etkin vatandaş davranışları nelerdir?
Cevap: Etkin bir vatandaş olarak kültürümüzü insanlara anlatarak insanları ısındırmayı hedeflemiştir. Toplumsal ve doğa olaylarında başımıza gelecek kötü olayları düşünerek hazırlıklı olmamız gerektiği anlatılmıştır. Tüketici haklarını her zaman gözetmemiz gerektiğini. Devlet adına yararlı işler yapmak için mucitler hakkında bilgi sahibi olup o yolda ilerlenmesi bizleri etkin vatandaş yapar.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 23-27-29-30. Cevapları MEB Yayınları

Zeynep’in Sosyal Bilgiler dersi hakkındaki düşüncesine katılıyor musunuz? Neden?
Cevap: Evet katılıyorum. Sosyal Bilgiler dersi ile bireyler vatandaş olmanın görev ve sorumluluklarını daha iyi kavramaktadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Sosyal Bilgiler dersinin etkin vatandaş olmanıza katkısıyla ilgili yaşadığınız bir olayı düşününüz. Yaşadığınız olayı, bu olayla ilgili duygu ve düşüncelerinizi aşağıda boş bırakılan yere kısaca özetleyiniz. Bunun için aşağıdaki konulardan yararlanabilirsiniz.
Cevap:

Belirlediğim konu: Çocuk hakları
Düşüncelerim: Mahallemizde devam eden bir inşaatta sabah vakitlerinde bir çocuğun gelerek inşaata girdiğini gördüm. aha sonra bu çocuk okulda olması gereken vakitte inşaatta çalışıyordu. Bu durumu aile büyüklerim ile paylaşıp onları ile beraber polise bildirdik. Belediyeden denetlemeye gelerek şantiye şefiyle görüşerek olayı doğrulamıştır. Şantiyeye ceza keserek çocuğu şantiyeden almışlardır.

Bu olaydaki etkin vatandaş davranışı nedir?: Bu olayda etkin vatandaş görevi çocuk haklarını bilerek bu halkları savunup haksızlığı açığa çıkarmaktır.


NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Etkin vatandaş olmak niçin önemlidir? Örneklerle açıklayınız.
Cevap: Etkin vatandaş olmak ülkenin çıkarlarını düşünerek değerlerini koruyup sahip çıkmak ülkenin gelişip büyümesi için çok önemlidir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.