Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 4:02

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 131-132-134 Cevapları Anadol Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 5.ÜNİTE: ÜRETİM, DAĞITIM VE TÜKETİM: EKONOMİK VE SOSYAL HAYAT

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları Anadol Yayıncılık

Hazırlık Çalışması

Aile büyükleriniz hangi ekonomik faaliyetlerle uğraşmaktadır? Bu ekonomik faaliyetlerin yaşantınıza etkisi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Benim ailemde babam hizmet sektöründe çalışmaktadır. Sağlık sektöründe olduğu için nöbetleri de olmaktadır. Bu yüzden bazı akşamları eve gelmemektedir. Belli bir maaşı vardır ve ayın belli bir gününde yatar. Evi de ona göre geçindirmektedir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 132 Cevapları Anadol Yayıncılık

Okuduğunuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruyu cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Hayvancılığın Ali Amca ve ailesine etkileri nelerdir?

Cevap: Ali Amca her sene yılın belli zamanında evden ayrılmak zorundadır. Bu süreçte evde görev değişiklikleri olur. Ali Amca uzağa gitse de orada ailesine özlem duyarak o zamanı geçirir.

Aşağıdaki görsellerde verilen kişiler hangi ekonomik faaliyetleri yapmaktadır? Bu kişilerin yaptığı ekonomik faaliyetler, sosyal hayatlarına nasıl etki etmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İlk görselde insanlar tarımla uğraşmaktadırlar. Günün çoğu zamanı tarlada geçer ve ürünlere iyi bakmak zorundadırlar. Bu yüzden özel hayattan çok iş hayatını yaşamaktadırlar. İkinci resimde ise madencilik ile uğraşan bir işçi vardır. Bu işçiler ise hayati tehlike taşıyan bir işte çalışmaktadırlar.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları Anadol Yayıncılık

Çevrenizde yapılan ekonomik faaliyetlerin nüfus, yerleşme, eğitim ve kültür üzerindeki etkileri nedir? Aşağıda verilen kutucuklara yazınız.

Cevap: Benim çevremde sanayi sektörü ve tarım sektörü de alanında çalışan çok kişi vardır. Bunların yanında hizmet sektörü de yüksek orandadır.

Nüfusa etkisi: Nüfusun artmasına sebep olmuştur.

Yerleşmeye etkisi: Nüfusun artmasıyla çarpık kentleşme doğmuştur.

Eğitime etkisi: Eğitim kurumları nüfus yoğunluğundan dolayı arttırılmıştır.

Kültüre etkisi: Nüfus artıp farklı yerlerden göç almakla beraber kültür farklılığı ortaya çıkmıştır.

 

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

www.forumderscevaplari.com Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.