Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 4:05

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144-145-146-147-148 Cevapları Anadol Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144-145-146-147-148 Cevapları 5.ÜNİTE: ÜRETİM, DAĞITIM VE TÜKETİM: BİLİNÇLİ TÜKETİCİ

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları Anadol Yayıncılık

Hazırlık Çalışması

Ailenizle gıda alışverişine gittiğinizde satın aldığınız ürünlerde nelere dikkat edersiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Satın adlığımız ürünün fiyatına, son kullanma tarihine ve markasın dikkat ederiz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları Anadol Yayıncılık

Düşünelim Tartışalım

Filiz Hanım ve oğlu Mehmet arasında geçen diyalogla ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlamanın başka ne gibi avantajları olabilir? Sizin de aile büyükleriniz alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlıyor mu?

Cevap: Alışveriş yaparken zamandan tasarruf etmemizi sağlar. Gereksiz harcama yapmamızı önler. Bizde alışverişe çıkmadan önce liste hazırlıyoruz.

Bilinçli tüketici kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bilinçli tüketiciler alışveriş esnasında nasıl davranır?

Cevap: Bilinçli tüketici aldığı ürünlere ihtiyacı olup olmadığına bakarak alır, tarihini kontrol eder, fiyat kontrolü yapar, fiş ile etiket fiyatını kontrol eder.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 148 Cevapları Anadol Yayıncılık

Aşağıda, satın alınan ürünlerle ilgili çeşitli durumlar verilmiştir. Öğrendiklerinizden yararlanarak bilinçli bir tüketicinin yapması gerekenleri defterinize yazınız.

1. Hatice Hanım satın aldığı bilgisayarı kutusundan çıkardığında ekranının kırık olduğunu görmüştür. Hatice Hanım’ın yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap: Satı firma ile konuşarak ürün iadesi yapar veya değişimini isterim.

2. Yasemin, okuldan eve geldiğinde annesinin kapıdan satış yöntemiyle ütü satın aldığını öğrenmiştir. Ancak annesi ütüyü aldığına pişman olmuştur. Yasemin’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap: Ürünü satan kişiyi bularak iade etmek isterim. Kabul etmezse tüketici haklarına şikayet ederim.

3. Serkan Bey’in aldığı televizyon 6 ay sonra arızalanmıştır. Bunun üzerine Serkan Bey garanti belgesi ve faturayla birlikte ürünü satın aldığı yere gitmiştir. Ancak satıcı Serkan Bey’in sorunuyla ilgilenmemiştir. Serkan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap: Mağaza müdürüyle konuşmak isterim. Eğer mağaza müdürü de ilgilemez ise tüketici haklarına şikayet ederim.

4. Hakan Bey marketten etiket fiyatı 8 TL olan peynirden almıştır. Marketten aldığı fişi kontrol ettiğinde peynirin fiyatının fişte 10 TL yazdığını görmüştür. Hakan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap: Fiş ile markete tekrara giderek durumu anlatırım. Düzeltilmesi gerektiğini söyleirm.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

www.forumderscevaplari.com Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.