Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 1:31
Mehmet
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154-155-156-157-158-159-160-161 Cevapları Anadol Yayıncılık

2020-2021 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Halka Hizmet Veren Kurumlar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları Anadol Yayıncılık 

HALKA HİZMET VEREN KURUMLAR

Hazırlık Çalışması: Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir? Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap : Bireysel olarak bir çok farklı ihtiyaçlarımız vardır. Hastalandığımız zaman sağlık görme, gezmek istediğimiz zaman ulaşım hizmetine, tehlikede olduğumuz zaman ise güvenlik güçlerini arama haklarına sahip olmamız gerekmektedir. Bu ihtiyaçlarımızın tamamını devlet karşılamak zorundadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları Anadol Yayıncılık

Düşünelim Tartışalım

Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap : Eğer hastalandığımızda bizlere sağlık hizmeti vermeyen bir hastane olmasaydı hastalığımız ilerler ve belki de hayatımızı kaybederdik. Başka bir örnek vermek gerekirse güvenlik güçlerini arayarak her hangi bir ihbarda bulunamasaydık  tehlike altında kalabilir ve canımız tehlikeye girebilirdi.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Anadol Yayıncılık

e-devlet ile sunulan hizmetlerden bazıları şunlardır:
-Mahkeme dava dosyası sorgulama
-Trafik cezası sorgulama
– Adli sicil kaydını sorgulama
– Vergi borcu öğrenme
– Cep telefonu ile IMEI numarasını eşleştirme
– MEB sınav yeri ve sonucu sorgulama
– Doğal afet sigortası poliçe sorgulama
e-devlet sistemine giriş ve kullanım için T.C. kimlik numaranıza ve bir şifreye ihtiyaç duyulmaktadır. e-devlet şifresi, Türkiye’nin herhangi bir PTT şubesinden alınabilir. Genel Ağ üzerinden www.turkiye.gov.tr adresine girilerek T.C. kimlik numarası ve şifre ile e-devlet hizmetlerinden yararlanılabilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Anadol Yayıncılık

Sıra Sizde

1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi için ne yapılması gerekmektedir?
Cevap : Belediyeye başvurarak durumu anlatır ve bir çözüm bulunmasını isterdim.

2. Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Cevap : Belediye ve gerekli sosyal yardımlaşma derneklerine başvurur ve durumu anlatırdım. Ayşe teyze için gerekenin yapılmasını sağlardım.

3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?
Cevap : Aileme anlatır ve ailemin gerekli mecralara ulaşarak durumu anlatması ve arkadaşımın okula yazdırılmasını sağlardım.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevapları Anadol Yayıncılık

Hazırlık Çalışması

Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir?  Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Sağlıklı yaşama, beslenme, barınma, eğitim bizim bireysel ihtiyaçlarımızdır. Bireysel ihtiyaçlarımızı karşılamak için ekonomik özgürlüklerini çalışarak geçimlerini sağlamaktadırlar.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları Anadol Yayıncılık

Düşünelim Tartışalım

Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşünceleriniz arkadaşlarınızla paylaşınız.

arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bizim ihtiyaçlarımızı karşılamak için hizmet veren kurumlar vardır. Bunlar olmasaydı ihtiyaçlarımızı karşılayamazdık. Toplumda bir düzen içerisinde yaşamamız için gerekli olan kurumlardır.

Yaşadığınız yerdeki belediye yetkililerine ” Sokakta yaşamak zorunda kalan kişilerin kış mevsiminde barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmetiniz var mı?” sorusunu sorunuz. Böyle bir hizmetleri  varsa sokakta kalan kişileri barınma mekanına yönlendirmek için neler yapılması  gerektiğini öğreniniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Eğer yaşadığınız yerdeki belediyenin böyle bir hizmeti yoksa belediyeye dilekçe yazarak bu hizmeti vermelerini talep ediniz. Dilekçe yazma sürecinde Türkçe öğretmeninizden yardım alabilirsiniz. 

Cevap: Bu kısmı sizin yapmanız gerekmektedir


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları Anadol Yayıncılık

Çevrenizde bulunan resmi kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda seçeceğiniz bir resmi kurum ve sivil toplum kuruluşu hakkında elde ettiğiniz bilgilerle bir poster çalışması yapınız. Yaptığınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)

Devletin verdiği eğitime katkıda bulunmak amacıyla 1995 tarihinde kurulan bir kurumdur. ilk kurulduğu yer İstanbul’dur. İlk okul ve orta öğretim çağındaki çocukların kendini ifade edebilmeleri, yeteneklerini eğlenerek öğrenmeleri için destek veren bir kuruluştur. BU vakıfta gönüllü olarak çalışmak isteyen kişiler 18 yaşını bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Aşağıda verilen soruların cevaplarını araştırarak düşüncelerinizi defterinize yazınız. 

1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi  için ne yapılması gerekmektedir?

Cevap: Bulunduğumuz yerin belediyesine şikayette bulunmamız gerekir.

2. Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe Teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Cevap: Sosyal yardımlaşma kurumlarına bilgilendirerek yardımcı olmaya çalışabiliriz.

3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?

Cevap: İlk olarak ailesi ile iletişime geçerim. Bundan sonuç alamazsam gerekli yerlere haber veririm.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.

Forum Duası Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.