Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 1:31
Mehmet
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167-168-169-170-171 Cevapları Anadol Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167-168-169-170-171 Cevapları Anadol Yayıncılık Halka Hizmet Veren Kurumlar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları Anadol Yayıncılık 

TEMEL HAKLARIMIZI ÖĞRENELİM

Hazırlık Çalışması: Temel haklarınızın neler olduğunu biliyor musunuz? Bu hakların amacı nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap : Her insan dünyaya gelir gelmez bir çok hakka sahip olur. Yaşama hakkı, eğitim ve sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı gibi haklara sahip olurlar. Bu haklar insanların yaşamlarını kolaylaştıran ve refahını arttıran haklardır. Her birey bu haklara sahiptir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları Anadol Yayıncılık 

Sıra Sizde: Kitabınızın 27. sayfasında bulunan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 12 ve 13. maddelerini inceleyiniz. Katılım ve düşünce hakkıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap : Bence katılım ve düşünce hakkı çok önemlidir. Bireyler her an hastalanabilir ve bu yüzden sağlık hizmetlerinden yararlanması gerekecektir. Bu tür temel haklara sahip olmamız ve bunların bir sözleşme ile güvence altında olması çok değerli.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen temel hak ve özgürlükleri kullanmanın sizler için önemi nedir? Düşüncelerinizi kutucuklara yazınız.

Özel Hayatın Gizliliği Hakkı: Özel hayatımıza yapılan her hangi bir iftira, gözetleme veya saldırı konularında hakkımızı arayabilmek için kullandığımız bir haktır.

Katılım ve Düşünce Özgürlüğü: Toplumda her birey düşünce ve fikrini saygı ve hakaretten arındırılmış biçimde ifade etme özgürlüğüne sahiptir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları Anadol Yayıncılık

Hazırlık Çalışması

Temel haklarınızın neler olduğunu biliyor musunuz? Bu hakların amacı nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bu haklarımızın amacı insanları koruma altına almak içindir. Temel haklarımız bizim hayatımıza düzgün bir şekilde devam etmemiz içindir.

  • Yaşama Hakkı
  • Sağlık Hakkı
  • Eğitim Hakkı
  • Düşünce Özgürlüğü
  • İnanç Özgürlüğü
  • İbadet Hakkı
  • Özel Yaşam Gizliliği Hakkı
  • Ekonomik Haklar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 171 Cevapları Anadol Yayıncılık

Kitabınızın 27. sayfasında bulunan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 12 ve 13. maddelerini inceleyiniz. Katılım ve düşünce hakkıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Çocukların  hakları her yer için geçerlidir yani evrenseldir ve değişmez. Bir çocuk düşüncelerinde özgürdür ve bu düşüncelerini istedikleri şekilde aktarabilirler.

Araştıralım Paylaşalım

Aşağıdaki konulardan birini seçiniz ve seçtiğiniz konuyla ilgili poster çalışması hazırlayınız. Poster çalışmasını görsel ögelerle zenginleştirebilirsiniz. Yaptığınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Temel hak ve ve özgürlüklerin korunmadığı bir dünyada yaşam

Temel hak ve özgürlüklerin korunduğu ve insanlar tarafından kullanıldığı bir dünyada yaşam

Aşağıda verilen temel hak ve özgürlükleri kullanmanın sizler için önemi nedir? Düşüncelerinizi kutucuklara yazınız.

Cevap:

Özel hayatın gizliliği hakkı:

  • Yaşadığım hayat gizli olmalıdır. Dış dünya bu sınırı aşamaz. 

Katılım ve düşünce özgürlüğü:

  •  İnsanlar düşüncelerini özgür ve istediği şekilde ifade edebilmelidir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

www.forumderscevaplari.com Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.