Anasayfa Kitap Cevapları
6 Ocak 2023, 10:43 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176-177-178-179. Cevapları E-Kare Yayıncılık

Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Yaşadığımız İl Cevapları

7. ÜNİTE: KÜRESEL İLİŞKİLER AĞI  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 176-177-178-179. Sayfa E-Kare Yayınları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Başlarken

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Görsel: 7.1’de belirtilen ögeler İstanbul’un ekonomik faaliyetlerini niçin etkiler?
Cevap: Tarihi yerler birçok medeniyetlere ait yapıların bulunması turistlerin bu yerleri görmeye gelmesini sağlamaktadır. Bu da ekonominin canlı olmasını sağlar.


SIRA SİZDE

Aşağıdaki tabloda 2021 yılı TÜİK verilerine göre ihracat rakamları yer alıyor. Sizce tablonun alt veya üst sıralarında olunmasında belirleyici olan nedir? Bunda illerin tarım, turizm, sanayi, ulaşım gibi alanlarda yaptığı ekonomik faaliyetlerin etkisini değerlendiriniz. Sizce bu iller arasında hangi farklılıklar vardır?
Cevap: Her ilin kendi bölgesine, coğrafyasına, iklimine uygun ekonomik faaliyetler göstermesinden ihracat rakamları farklılık gösterebilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Aşağıdaki tablodan İstanbul, Mardin ve Muğla illerinin sıralarını belirleyiniz. Bu iller arasındaki hangi farklılıklar, ihracat sıralamalarını etkilemiş olabilir?
Cevap: Sıralama İstanbul, Mardin ve Muğla şeklinde olacaktır. İhracat miktarı en çok olan İstanbul’dur. İstanbul’un ihracat miktarının fazla olmasını nedeni nüfusun fazla olması, bölgenin elverişli olması, ulaşımın kolay ve ekonomik faaliyetin çeşitli olmasından kaynaklanmaktadır. Mardin’de tarım ve hayvancılık faaliyetinin gelişmiş olmasıdır. Muğla ise sadece  turizm alanında etki gösteren bir şehirdir. İklim olarak uygun olsa da coğrafi bölgenin uygun olmaması ve ulaşımın zor olmasıdır.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları ATA Yayıncılık

Yaşadığınız ilin, ülkemiz ihracatında kaçıncı sırada olduğunu belirleyiniz. İlinizin bu sırada olmasında neler etkili olmuş olabilir? Yaşadığınız il ile belirlediğiniz başka bir ili tarım, sanayi, turizm, ulaşım, kültür yönünden karşılaştırmaya çalışınız. Farklılıkları belirleyiniz.
Cevap: Yaşadığım il İstanbul’dur. İklimi, yer şekilleri elverişli olduğu için ekonomik faaliyetler de çeşitlilik göstermektedir. Ekonomiye katkısı çok olan bir şehirdir. İstanbul Ankara ili ile farklılık göstermektedir. Ankara İç Anadolu bölgesinde bulunduğu için karasal iklim görülmektedir. yetişen tarım ürünleri İstanbul’dan farklıdır. Sanayi olarak İstanbul’a göre daha az gelişmiş durumdadır. Ankara hizmet sektörü ile ön plana çıkmaktadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 178 Cevapları E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Aşağıdaki genel ağ haberini okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Kuru kayısı üretiminde zirvede olan illerimizin bu başarısının sırrı sizce nedir?
Cevap: Karasal iklim görülen bu şehirlerde kayısı üretimine uygun toprakların bulunması kayısının fazla olmasına yaramakta ve havanın uygun olması kurutmanın da fazla olmasına yaramaktadır.

Malatya kayısısı tarımdan başka hangi alanlarda ülke ekonomisine katkı sağlayabilir?
Cevap:    Sanayi alanındaki kozmetik ürünlerinde hayvancılıkta kullanılmaktadır.


SIRA SİZDE

Harita: 7.1’i inceleyiniz. Bir yerde çeşitli ulaşım imkânlarının olması o yerin ekonomisine ve ülke ekonomisine nasıl katkı yapabilir? Havaalanlarının, limanların ve sınır kapılarının açılması ekonomik gelişmelerle mi ilişkilidir yoksa farklı etkenler de var mıdır? Açıklayınız
Cevap: Ulaşım faaliyetlerin iyi olması ülke içi ve dışı ticaretleri olumlu etkiler. Sınır kapılarının ise ihracatın canlı olmasına yaramaktadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 178 Cevapları E-Kare Yayıncılık


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 179 Cevapları E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Aşağıdaki soruları kutucuklarda verilen kavramlarla sayıları kullanarak cevaplayınız. Her ifadeyi birden fazla soru ile ilişkilendirebilirsiniz
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 179 Cevapları E-Kare Yayıncılık


NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Yaşadığınız ilin ülke ekonomisine katkısını artırabilmek için neler yapılmalıdır? Örnekler veriniz.
Cevap: Ülke içine satmaktan sonra önceliğimizin ihracat olması gerekmektedir. Yurt dışındaki müşteri sayısı daha fazla olduğu için kar etme oranı da daha fazla olur.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106-109. Cevapları MEB Yayınları

ÜRÜN DOSYASI

“Bir ilin, birden fazla alanda ülke ekonomisine katkı sağlaması için yapılması gerekenler” konusunda bir kompozisyon yazınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza okuyunuz. Ürün dosyanızda saklayınız.
Cevap:

İç ve Dış Ekonomi

Her il kendi açısından bölgeye uygun gelişme gösterir. Bulunduğu bölgenin yapısı ve iklimine göre ekonomik faaliyetler çeşitlenir.

İllerin gelişme gösterdiği ekonomik faaliyetler hem ilin hem de ülkenin gelişmesine yaramaktadır. İller ilk olarak kendi bölgesine uygun ekonomik faaliyeti ilerletmek için çalışmalar yapmalı ve komşu şehirlere satış ile ticarete başlamalıdır. İlin ticareti için ulaşımı o yerin en iyi konumuna getirilmesi gerekir. Daha bu satışlar ülke geneline ve ülke dışına satılarak ihracatın başlamasını sağlar.

İllerin sanayi, tarım, hayvancılık gibi gelişme gösterdikleri alanlarda ulaşımla birlikte ihracatın canlı olmalısını sağlayarak ekonominin gelişmesine katkıda bulunur.


DİĞER KONUYA HAZIRLIK

İletişim ve ulaşım araçlarının listesini yapınız. 2. konunun “Başlarken” bölümü için hazırlık yapınız.
Cevap:

İletişim Araçlar
⇒ Telefon
⇒ Televizyon
⇒ İnternet
⇒ Mektup
⇒ Gazete
⇒ Faks
⇒ Dergi

Ulaşım Araçları
⇒ Otomobil
⇒ Gemi
⇒ Uçak
⇒ Tren
⇒ Metro
⇒ Bisiklet
⇒ Tramvay

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.