Anasayfa Kitap Cevapları
24 Mayıs 2023, 9:09 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 188-189-190-192-193-194. Cevapları E-Kare Yayıncılık

Dünyadaki Ortak Mirasımız Cevapları

7. ÜNİTE: KÜRESEL İLİŞKİLER AĞI  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 188-189-190-192-193-194. Sayfa E-Kare Yayınları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 188 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Başlarken

Sizce, devletler niçin böyle bir teşkilat kurma ihtiyacı duymuştur?
Cevap: Kültürler arası etkileşimi sağlayarak dünyanın ortak değerlerini birarada tutup korunması için böyle bir teşkilat kurma ihtiyacı duymuştur.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 189 Cevapları E-Kare Yayıncılık

“Ortak miras ögelerindeki sanatsal ve estetik güzellikler, yapım teknikleri, yapımda kullanılan malzemeler gibi etkenler insanlığın tecrübesi ve birikimi olarak dünyanın çeşitli yerlerinde karşımıza çıkıyor.” Bu görüşe katılıyor musunuz? Açıklayınız.
Cevap: Evet bu görüşe katılıyorum. Dünyanın dört bir yanında geçmiş zamanlarda yaşayan insanların emekleri ile yapılan yapılar günümüzde tarihi eserler olarak sergilenmektedirler.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Doğal güzelliklerin, ortak miras ögesi olarak adlandırılmasının sebepleri neler olabilir?
Cevap: Doğal güzellikler kendiliğinden olan insan eli değmemiş olan güzelliklerdir. Herhangi bir kişi veya topluma bağlı olmadığından dolayı ortak miras olarak geçmektedir.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 187-188. Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

Ülkemizde, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan 19 adet varlığımızın yer aldığı aşağıdaki listeyi inceleyiniz. Bu varlıkların kültürel miras mı, doğal miras mı olduğunu ilgili sütunda belirtiniz. Eğer, listedeki yerlerden herhangi birine gittiyseniz bildiklerinizi arkadaşlarınıza anlatınız
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Yukarıdaki listeden bir varlık belirleyiniz. Bir araştırma yaparak aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazınız. Belirlediğiniz varlık doğal miras özelliğine sahip ise o varlık hakkında defterinize kısa bir yazı yazınız

Adı nedir?
Cevap: Pamukkale-Hierapolis

Kim yaptı?
Cevap: Doğal oluşumdur.

Nerede bulunuyor?
Cevap: Denizli’dedir.

Ne zaman yapıldı?
Cevap: 400 bin yıl kadar önce oluşmuştur.

Nasıl yapıldı?
Cevap: Bir dizi depremlerin meydana gelmesi ile oluşmuştur.

Niçin yapıldı?
Cevap: Doğal oluşumdur.

Ülkemiz için önemi nedir?
Cevap: Turistlik öneme sahiptir.

Belirlediğiniz varlık doğal miras özelliğine sahip ise o varlık hakkında defterinize kısa bir yazı yazınız
Cevap: Pamukkale yaşanan kimyasal reaksiyonun sonucunda çökme ile ortaya çıkan yapıdır. Pamukkale Denizli ilinde bulunmaktadır. Pamukkale UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren 18 yerden biridir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları E-Kare Yayıncılık

SIRA SİZDE

A. Konu içerisinde öğrendiğiniz ortak miras ögelerinden başka, dünyada daha birçok eser var. Bir  araştırma yaparak farklı ülkelerden belirlediğiniz beş örneği ve bunlarla ilgili bilgileri tabloya yazınız
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları E-Kare Yayıncılık

B. Konu içerisinde öğrendiğiniz ortak miras ögelerinin ortak özelliklerinin neler olduğu konusundaki düşüncelerinizi belirtiniz
Cevap: Hepsi tarihte önemli bir yere sahip olmasından dolayı ortak miras olarak listelenmiştir.

Sonraki Ödev:  Ortak Mirasa Katkıda Bulunmanın Önemi Nedir?

NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Farklı ülkelerdeki ortak miras ögelerinin varlığını bilmek bizlere neler kazandırır?
Cevap: Geçmişten günümüze kadar yaşamış olan insanlar hakkında bilgi edinmek ve günümüze kadar ulaşan bu eserlere sahip çıkmayı kazandırmaktadır.

ÜRÜN DOSYASI

Oktay Sinanoğlu, Marie Curie, Albert Einstein gibi bilim insanları hakkında bir araştırma yapınız. Elde ettiğiniz bilgilerle bir poster hazırlayınız. Çalışmanızı sınıfa getirerek arkadaşlarınıza sununuz. Ürün dosyanızda saklayınız.
Cevap:

Oktay Sinanoğlu → 25 Şubat 1935 doğumludur. Türk Kimya mühendisi olan Oktay Sinanoğlu biyokimya ve matematik alanlarında dersler vermiştir. 1975 yılında ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti profesörü unvanını almıştır.

Marie Curie → 7 Kasım 1867 doğumludur. Polkanyalı fizikçi ve kimyager olan Marie Curie radyoaktivite alanında araştırmalar yaparak Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Albert Einstein → 14 Mart 1879 doğumludur. Fizik alanında çalışmalar yapan Albert Einstein kuantum mekaniğinin gelişiminde büyük önemi bulunmaktadır. Ayrıca Fizik ve matematik alanlarına sağladığı katkıları ve fotoelektrik etki yasasını bularak 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 194 Cevapları E-Kare Yayıncılık

NELER ÖĞRENDİK?

Görsel özetleyicide verilen boşlukları uygun ifadelerle dolduralım.
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 194

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.