Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 1:32
Mehmet
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 191-192-193-194-195 Cevapları Anadol Yayıncılık

2020-2021 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Halka Hizmet Veren Kurumlar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 191 Cevapları Anadol Yayıncılık 

Hazırlık Çalışması

 • Lidyalıların hangi icadı günümüzde bütün insanlar tarafından kullanılmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız

Cevap : Lidyalılar dünyanın en önemli buluşu olan parayı icat etmişlerdir. Lidyalıların bu buluşu günümüzde halen tüm insanlık tarafından kullanılmaktadır. Para olmasaydı insanların çalışmak için bir nedenleri olmazdı.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 195 Cevapları Anadol Yayıncılık 

Araştıralım Paylaşalım

 • Siz de ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ortak miras unsurlarını araştırınız. Bunlar hakkında bilgi toplayınız. Araştırma sonucunda bir poster çalışması hazırlayarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. Çalışmanızda görsel unsurlardan yararlanabilirsiniz.

Cevap : Ülkemizde bir çok çeşitli ortak miras unsuru vardır. Bunlar tarihi ve doğal güzellikleri ile tüm insanlığın ortak mirasıdır. Göbekli tepe adını verdiğimiz alan İnsanlığın bilinen ilk yerleşim yeridir. Bu alan tüm insanların ortak mirasıdır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 191 Cevapları Anadol Yayıncılık

Hazırlık Çalışması

Lidyalıların hangi icadı günümüzde bütün insanlar tarafından kullanılmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Lidyalılar parayı icat etmişlerdir. Günümüz de hala paranın şekli sayıları değişse de kullanılmaya devam etmektedir. Paranın bulunmasıyla takasın ortadan kalkıp ticaretin gelişmesine katkıda olmuştur. Ülke ekonomileri bu sayede artış göstermiştir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 195 Cevapları Anadol Yayıncılık

Araştıralım Paylaşalım

Siz de ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ortak miras unsurlarını araştırınız. Bunlar hakkında bilgi toplayınız. Araştırma sonucunda bir poster çalışması hazırlayarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız. Çalışmanızda görsel unsurlardan yararlanabilirsiniz.

Cevap: Ülkemiz de ortak miras olarak kabul edilen pek çok eser bulunmaktadır.  Göreme Milli Parkı, Kapadokya Bölgesi gibi yerler örnek gösterilebilir. Ayrıca ortak miras olarak kabul edilen; Divriği Ulu Cami, Truva Antik Kenti, İstanbul Tarihi Yarım Ada yerleri de bulunmaktadır.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Ortak miras nedir ve özellikleri nelerdir?

Cevap: Dünya üzerinde eski nesillerden kalan yapıtlar, eserler ve doğal yerler kültürel anlamda miras olarak kabul edilmesine denir. Özellikleri;

 • Eski zamanda insanlar tarafından yapılan yapıtlar,
 • Ortak miras bütün herkese aittir.
 • Bütün insanlar ortak mirastan yararlanabilir.
 • Tek bir ulusa ait değildir.
 • Ortak mirası korumak bütün insanların görevidir.

Ortak mirasın insanlar için önemi nedir?

Cevap:

 • Gelecek kuşakların ortamını iyi hazırlamaktadır.
 • Geçmişimizi bilmemize yardımcı olur
 • Dünya barışını hedefler
 • Toplulukların gelişmesine yardımcı olur.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.

Forum Duası Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.