Anasayfa Kitap Cevapları
10 Mayıs 2022, 16:45 - Zulal2 Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21-22-24-26. Cevapları Ata Yayıncılık

Haklarımla Varım Cevapları

1. Ünite Bir Bütünün Parçasıyız: 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21-22-24-26. Cevapları Ata Yayıncılık

Haklarımla Varım Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları Ata Yayıncılık

“Çocuk hakları” kavramından ne anlıyorsunuz? Sizce bu kavram neden ortaya çıkmış olabilir?
Cevap: Çocuk hakları; dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel veya psikolojik baskıya karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.
Çocuklar, fiziksel açıdan güçsüz ve savunmasız aynı zamanda psikolojik açıdan güçsüz kaldığından dolayı kullanılan bir kavramdır.

Cevap2: Dünya üzerindeki tüm çocukların din, dil, ırk, renk, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın sahip olduğu haklardır. Hiçbir ayrım gözetilmeden çocukların toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılmaları için ortaya çıkmıştır.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 70-71-75. Cevapları MEB Yayınları

Cevap3: Çocuk hakları Dünyada olan bütün çocukların eşit yaşama sahip olmaları için oluşan haklardır. Çocukların sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmasını amaçlamak için konulan haklardır. Bu hakların ortaya çıkmasının nedeni çocukların yaşamlarının zorlaşmasından kaynaklıdır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları Ata Yayıncılık

“Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne neden ihtiyaç duyuldu?” sorusuna siz nasıl bir cevap verirdiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Çocuklar fiziksel açıdan güçsüz olduğundan korunmaya ihtiyaç duyarlar, çocuk hakları sözleşmesi sayesinde daha güvendelerdir.

Cevap2: Bence yetişkinlerle çocukların sorumluluk alanlarının belirlenmesi ve koruma altına alına bilmesi için ihtiyaç duyuldu.

Cevap3: Çocuk Hakları Sözleşmesi çalıştırılan, hakları çiğnenen zor şartlar altında yaşayan çocukları koruma amacıyla böyle bir Sözleşmeye ihtiyaç duyulmuştur.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları Ata Yayıncılık

Dünya’nın farklı bölgelerinde, çalışan çocuklar hangi haklarını kullanamamaktadırlar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Dünya’nın farklı bölgelerinde, çalışan çocuklar eğitim hakkı, oyun hakkı, gibi haklarını kullanamamaktadırlar

Cevap2: Eğitim-öğretim hakkı, dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve
kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkı kullanamamaktadırlar.

Sonraki Ödev:  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 123-125-126. Cevapları Ata Yayıncılık

Cevap3: Dünyanın farklı bölgelerinde çalışan çocuklar eğitim haklarını, oyun haklarını, sağlık haklarını kullanamamaktadırlar. Çalıştıkları için okula gidememektedirler. Aynı zamanda çalıştırıldıkları için oyun oynayıp çocukluğunu yaşayamamaktadırlar.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları Ata Yayıncılık

Açlık sorunu ile etkili bir mücadele için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız?
Cevap: insanlar ihtiyaç fazlası yiyeceklerini israf etmemeli durumu olmayanlarla paylaşmalı.

Cevap2: Açlık sorunu ile etkili bir mücadele için ihtiyaç sahiplerine yardım yapılabilir. Çadırlar kurulup evsiz veya ihtiyaç sahiplerine yemek yardımında bulunulabilir.

Cevap3: Açlık sorununu çözmek için yardım kuruluşları kurulabilir. Bu zaten yapılan bir çözümdür fakat yeterli miktarda olmadığı için eksik kalmaktadır. Birçok ülke yoksulluk .çekmektedir. Bunu önlemek için de her devletin yardımcı olması gerekir.

Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.