Anasayfa
Ara Bul
15 Eylül 2021, 15:25
Zulal2
Üye

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21-22-24-26. Cevapları Ata Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa  21, 22, 23, 24, 25, 26. Cevapları Ata Yayınları Haklarımla Varım

Haklarımla Varım

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları Ata Yayıncılık

Soru: “Çocuk hakları” kavramından ne anlıyorsunuz? Sizce bu kavram neden ortaya
çıkmış olabilir?

Cevap: Çocuk hakları; dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel veya psikolojik baskıya karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır.
Çocuklar, fiziksel açıdan güçsüz ve savunmasız aynı zamanda psikolojik açıdan güçsüz kaldığından dolayı kullanılan bir kavramdır.

Cevap2: Dünya üzerindeki tüm çocukların  din, dil, ırk, renk, cinsiyet ayrımı yapılmaksızın sahip olduğu haklardır. Hiçbir ayrım gözetilmeden çocukların toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılmaları için ortaya çıkmıştır.

Cevap3: Çocuk hakları Dünyada olan bütün çocukların eşit yaşama sahip olmaları için oluşan haklardır. Çocukların sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmasını amaçlamak için konulan haklardır. Bu hakların ortaya çıkmasının nedeni çocukların yaşamlarının zorlaşmasından kaynaklıdır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları Ata Yayıncılık

Soru: “Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne neden ihtiyaç duyuldu?” sorusuna siz nasıl bir cevap verirdiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Çocuklar fiziksel açıdan güçsüz olduğundan korunmaya ihtiyaç duyarlar, çocuk hakları sözleşmesi sayesinde daha güvendelerdir.

Cevap2: Bence yetişkinlerle çocukların sorumluluk alanlarının belirlenmesi ve koruma altına alına bilmesi için ihtiyaç duyuldu.

Cevap3: Çocuk Hakları Sözleşmesi çalıştırılan, hakları çiğnenen zor şartlar altında yaşayan çocukları koruma amacıyla böyle bir Sözleşmeye ihtiyaç duyulmuştur.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları Ata Yayıncılık

Soru: Dünya’nın farklı bölgelerinde, çalışan çocuklar hangi haklarını kullanamamaktadırlar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Dünya’nın farklı bölgelerinde, çalışan çocuklar eğitim hakkı, oyun hakkı, gibi haklarını kullanamamaktadırlar

Cevap2: Eğitim-öğretim hakkı, dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve
kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkı kullanamamaktadırlar.

Cevap3: Dünyanın farklı bölgelerinde çalışan çocuklar  eğitim haklarını, oyun haklarını, sağlık haklarını kullanamamaktadırlar. Çalıştıkları için okula gidememektedirler. Aynı zamanda çalıştırıldıkları için oyun oynayıp çocukluğunu yaşayamamaktadırlar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları Ata Yayıncılık

Soru: Açlık sorunu ile etkili bir mücadele için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız?

Cevap: insanlar ihtiyaç fazlası yiyeceklerini israf etmemeli durumu olmayanlarla paylaşmalı.

Cevap2: Açlık sorunu ile etkili bir mücadele için ihtiyaç sahiplerine yardım yapılabilir. Çadırlar kurulup evsiz veya ihtiyaç sahiplerine yemek yardımında bulunulabilir.

Cevap3: Açlık sorununu çözmek için yardım kuruluşları kurulabilir. Bu zaten yapılan bir çözümdür fakat yeterli miktarda olmadığı için eksik kalmaktadır. Birçok ülke yoksulluk .çekmektedir. Bunu önlemek için de her devletin yardımcı olması gerekir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.