Anasayfa Kitap Cevapları
7 Ocak 2023, 18:39 - Zülal Güneş Yazdı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 94-95-96-97. Cevapları MEB Yayınları

Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşırım Cevapları

4. Ünite Teknoloji ve Yaşam: 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 94-95-96-97. Sayfa MEB Yayınları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 94 Cevapları MEB Yayınları

Aşağıdaki karikatürü inceleyerek karikatürde ne anlatılmak istendiğini söyleyiniz
Cevap: Bir aile ne kadar birlikte de otursa hepsinin elinde telefon, tablet gibi ürünler olduğu için birbirleri ile konuşmaları engellenmiş olmaktadır. Bu da beraber vakit geçirmediklerini gösterir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 95 Cevapları MEB Yayınları

Karikatürde teknoloji kullanımı ile ilgili neler vurgulanmaktadır? Açıklayınız. Siz teknolojik ürünleri kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz? Örnek veriniz.
Cevap: Teknolojinin ilerlemesi ile yeni nesil yani günümüz çocukları sosyal hayattan oyunlardan uzaklaşıp bilgisayar oyunlarına dönmüşler bu da onları asosyal bir hayata geçirmiştir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları MEB Yayınları

Haberlerde teknoloji kullanımının hangi sonuçlarına dikkat çekilmektedir? Siz bu düşüncelere katılıyor musunuz? Neden?
Cevap: Haberlerde teknolojinin insanları birbirinden uzaklaştırdığına dikkat çekmek istemişlerdir.  Teknolojinin doğal hayatı kirlettiğine ve bu kirliliği önlemek için yer altı döşemelerinin daha iyi olduğuna dikkat çekilmiştir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları MEB Yayınları

Sınıfta öğretmeninizin belirleyeceği iki grup oluşturunuz. Birinci grup teknoloji kullanımının insanlar arasındaki ilişkilerde olumlu etkileri olduğunu savunacaktır. İkinci grup ise teknoloji kullanımının insanlar arasındaki ilişkilerde olumsuz etkileri olduğunu savunacaktır. Dinleyici öğrenciler her iki tarafa sorular soracaktır. Tartışma sonunda dinleyiciler oylama yaparak hangi grubun görüşünü daha iyi savunduğunu belirleyeceklerdir.
Cevap:

Olumlu Etkileri:

Teknolojinin gelişmesi ile hem hayatımız kolaylaşmış hem de insanlar ile aramızdaki iletişim olumlu yönde etkilenmiştir. Telefon sayesinde uzakta olan yakınlarımız ile daha kolay haberleşebiliyoruz. Yolda kaldığımız zaman, zor durumda olduğumuz zaman, ambulans, polis gibi yardım ekiplerini telefon yardımı ile kolay bir şekilde sağlayabiliyoruz.

Olumsuz Etkileri:

Teknolojinin gelişmesi insan hayatını kolaylaştıran yanlar olsa da insanlar arası ilişkiyi olumsuz etkilemiştir. İletişimi telefonlar ile hızlı bir şekilde sağlasa da insanlar birbirleri ile vakit geçirmemeye hayatlarını televizyon, telefon gibi aletlere bağlayarak asosyal bir hayata dönmeye başlamışlardır. Duygularımızı karşılıklı görüşerek söylemek yerine telefondan emojiler ile ifade etmeye çalışıyoruz. İnsanlar bu yüzden git gide birbirinden uzaklaşmaktadırlar.


Aşağıya teknoloji kullanımının insanlar arasındaki ilişkilere etkisini şiir veya yazı yazarak ya da karikatür çizerek anlatınız.
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları MEB Yayınları


Teknoloji kullanımının artmasıyla geleneklerimizde nelerin değiştiğini büyüklerinizle görüşerek aşağıya yazınız.
Cevap: Eski zamanlarda olan komşuluk ilişkileri bozulmuştur. Birbirlerine gidip güzel sohbetler ve ikramlar ile biten ilişkiler şuan yok olmaya başlamıştır.

Sonraki Ödev:  Teknoloji Kullanımının Artmasıyla Geleneklerimizde Nelerin Değiştiğini Büyüklerinizle Görüşerek Aşağıya Yazınız.

Teknolojinin aile ilişkileri üzerindeki etkisini düşününüz. Aşağıdaki resimde konuşma balonunu düşüncelerinize göre doldurunuz.
Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları MEB Yayınları (1)

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.