Anasayfa Kitap Cevapları
23 Şubat 2023, 2:15 - Zülal Güneş Yazdı

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 86-87-88-89-90-92-93. Cevapları FCM Yayıncılık

Hz. Muhammed’in Daveti: Medine Dönemi Cevapları

4. ÜNİTE HZ. MUHAMMED’İN HAYATI: 6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 86-87-88-89-90-91-92-93. Cevapları FCM Yayıncılık

Medine Dönemi Cevapları


İçindekiler

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 86 Cevapları FCM Yayıncılık

DÜŞÜNELİM – HAZIRLANALIM

Kendi yaşadığı yerden, vatanından başka yerlere göç etmek zorunda kalan insanlar ne gibi duygular yaşarlar?

Cevap: Kendilerini kötü hisseder ve mutsuz olurlar. Çünkü yaşadığı yerden ayrılmak her insan için zordur.

Sonraki Ödev:  Kendi Yaşadığı Yerden, Vatanından Başka Yerlere Göç Etmek Zorunda Kalan İnsanlar Ne Gibi Duygular Yaşarlar?

ETKİNLİK

Günümüzdeki cami ve mescitleri, işlevleri bakımından Mescid-i Nebi ile karşılaştırınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Günümüzdeki cami ve mescitler ibadet amacıyla kullanılmıştır. Mescid-i Nebi ise hem ibadet hem de eğitim-öğretim amacıyla kullanılmıştır.

Sonraki Ödev:  Günümüzdeki Cami Ve Mecsitleri, İşlevleri Bakımından Mescid-i Nebi İle Karşılaştırınız. Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

6. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları FCM Yayınları

ETKİNLİK

Günümüzde toplumsal barışı ve kardeşliği güçlendirmek için Peygamberimizin (s.a.v.) Medine’deki uygulamalarından nasıl faydalanılabilir? Sınıfınızda tartışınız.

Cevap: Toplumsal barış ve kardeşliği güçlendirmek için eşitlik sağlanmalı, farklı dine mensup kişiler birbirlerine karşı kötülükten uzak durup birbirleri ile anlaşmalıdırlar. Herkes özgürce dinini yaşayabilmeli.

Sonraki Ödev:  Günümüzde Toplumsal Barışı Ve Kardeşliği Güçlendirmek İçin Peygamberimizin Medine'deki Uygulamalarından Nasıl Faydalanılabilir?

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları FCM Yayınları

ETKİNLİK

Peygamberimiz (s.a.v.), Bedir Savaşı’nda Mekkeli müşriklerden esir alınanların bazılarını fidye karşılığında bazılarını da on Müslüman’a okuma ve yazma öğretmesi karşılığında serbest bıraktı. Bu durumu Peygamberimizin (s.a.v.) eğitim ve öğretime verdiği önem açısından sınıfınızda değerlendiriniz.
Cevap: Peygamber efendimiz kadın erkek arasında ayrımcılık yapmadan eğitime ve öğretime çok önem vermiştir.


6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları FCM Yayınları

ETKİNLİK

Uhud Savaşı’ndan ne gibi sonuçlar çıkarılabilir? Hz. Peygamber’e (s.a.v.) ve ordu komutanına itaat etmenin önemini dikkate alarak bu savaşın sonuçlarını sınıfta arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Cevap: Müslüman askerler erken girdikleri sevinç ve peygamber efendimiz ve komutanlarına itaat etmemenin sonucunda 70 kişi şehit olmuştur. Başta olan kişiyi her zaman dinleyip onun emirlerine göre hareket etmemiz gerekir.

Sonraki Ödev:  Uhud Savaşından Ne Gibi Sonuçlar Çıkarılabilir?

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları FCM Yayınları

ETKİNLİK

Hendek Savaşı’nın sonuçlarını; Peygamberimizin (s.a.v.) Medine’de oluşturduğu Müslüman toplumun gücü ve İslam’ın Arap Yarımadası’nda yayılması açısından sınıfınızda değerlendiriniz.

Cevap: Hendek savaşı sayesinde İslam’ın ve Müslümanların gücünü kabul etmişlerdir.

Sonraki Ödev:  Hendek Savaşı'nın Sonuçları

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları FCM Yayınları

ETKİNLİK

Hudeybiye Antlaşması’nın sağladığı barış ortamı, İslam’ın yayılmasına nasıl etki etmiştir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız

Cevap: Barış ortamı sağlandığı için İslam dini daha açık bir şekilde ifade edilmeye başlanmış ve yayılma hızı artmıştır.

Sonraki Ödev:  Hudeybiye Antlaşması'nın Sağladığı Barış Ortamı, İslam'ın Yayılmasına Nasıl Etki Etmiştir? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.

6. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları FCM Yayınları

ETKİNLİK

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Mekke’yi fethettiğinde genel af ilan etmesini, Peygamberimizin (s.a.v.) insanlara olan sevgi, şefkat ve merhameti açısından sınıfınızda değerlendiriniz.

Cevap: Peygamber efendimizin insan sevgisi, merhameti bu olayla daha net görünmüştür. Müşrikler peygamber efendimizin bu güzel davranışından dolayı İslam dinini tanımak istemişlerdir.

Cevap2:
Peygamberimiz, yaşadığı tüm haksızlıklara rağmen onları affetti Asla kin tutmadı Çok merhametli ve bağışlayıcı bir yapıya sahipti Bu af Mekke’de barış ve huzuru sağladı İslam’ın anlamı zaten bir barış dinidir. şehirleri fethetmek. İslam’da akla saygı duyulur. Bu güçlü, hoşgörülü ve hayırsever Müslüman ordusu karşısında düşmanlar ve katılaşan kalpler yumuşadı. Mekke huzurluydu. Peygamber, kendisine karşı işlenen suçları içtenlikle ve tereddütsüz bağışlamıştır. Ama kitlelere karşı işlenen suçlar kanununu geri çekmeden ve hak sahipleri kanununu devralana kadar kimse onu sakinleştiremezdi. Uhud Savaşı’nda Peygamber’in amcası Hz. Hamza’nın ciğerini açgözlülükle yiyen Hind, Mekke’nin fethi günü mü’min oldu ve affa uğradı. Allah Resûlü onu Kelime-i Tevhid’in şanından dolayı bağışladı.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.