Anasayfa Kitap Cevapları
2 Nisan 2022, 3:17 - Betül Yazdı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 122-123-124-126. Cevapları MEB Yayınları

Binalarda Isı Yalıtımı Cevapları

4. ÜNİTE MADDE VE ISI 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 122-123-124-125-126. Sayfa MEB Yayınları

Binalarda Isı Yalıtımı Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 122. Cevapları MEB Yayınları

On beş dakika sonra kavanozları aynı anda açarak termometreler ile sıvı sıcaklıklarını ölçünüz ve ölçtüğünüz sıcaklık değerlerini sıralayınız.
Cevap:   En yüksek sıcaklık 1.kavanoz daha sonra 2  ve en son 3.kavanozdur.


Tahminleriniz ile ölçüm sonuçlarınız aynı mı? Açıklayınız.
Cevap: Evet tahminlerimle ölçüm sonuçlarım aynı.


6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 123. Cevapları MEB Yayınları

Yalıtım Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Cevap: Malzemenin ne kadar ısı tutabildiğine, dayanıklılığına, ısı iletkenliğine dikkat etmeliyiz.


Neden Isı Yalıtımı Yaptırmalıyız? Cevapları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 124. Cevapları MEB Yayınları

Neden Isı Yalıtımı Yaptırmalıyız?
Cevap: Kolay ısınabilmek ve enerji kaynaklarından tasarruf edebilmek için ısı yalıtımı yaptırmalıyız.


Binalarda ısı yalıtımının önemini; aile ve ülke ekonomisi, kaynakların etkili kullanımı ve çevre üzerinde oluşturacağı etkiler açısından araştıralım. Araştırma sonuçlarımızı arkadaşlarımızla paylaşalım.
Cevap:
Isı yalıtımı faturalarımızın  az gelmesini ve çabuk ısınmamızı sağlar. Aile gelirine faydası olan bu durum ülke ekonomisine de yansır. Eğer kaynakları etkili bir şekilde kullanmaz isek kaynaklarımız tükenebilir. Bu yüzden ısı yalıtımı yaptırarak hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine yararda bulunabiliriz.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 161-166-167-168-172. Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 126. Cevapları MEB Yayınları

1- Yeni bir termos geliştirdiğinizi ve bu termosu tanıtmak için yukarıda verilen görseli tasarladığınızı hayal edin. Aşağıdaki alana termosunuz ile ilgili bir reklam metni hazırlayınız. (Metinde bu termosa insanların neden ihtiyacı olduğunu, termosun sağlayacağı faydaları belirtebilirsiniz.
Cevap:   Dışarı çıktığınızda bir içecek aldığınızda sıcak kalmasını isterseniz termos sizin için inanılmaz bir fırsat olacaktır. Termos kullanmak sizler ve çocuklarınız için çok güzel kolaylıklar sağlar , istediğiniz her yerde yolculukta , piknikte, iş yerinde her yerde bu ürünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.


2- Binalardaki ısı yalıtımında kullanılacak ısı yalıtım malzemelerinin seçilmesinde malzemelerin hangi özellikleri dikkate alınmalıdır?
Cevap: Binalarda ısı yalıtımında kullanılan malzemelerde ısıyı ne kadar tutabildiği, dayanıklılığı ve buharlaşma olmamasına dikkat edilmelidir.


3- Dış cephesine ısı yalıtımı yapılmamış bir binada yönetici olduğunuzu düşünün. Binaya ısı yalıtımı yaptırmak için bina sakinlerini ikna etmeniz gerekiyor. Komşularınızdan bazıları ısı yalıtımı için para harcamanın gereksiz olduğunu düşünüyor. Bu durumda onları ısı yalıtımının gerekliliğine nasıl ikna ederdiniz? Konuşma metninizi bir kâğıda yazarak arkadaşlarınıza sununuz.
Cevap:   Sizlerin şu an boşa para harcama olarak gördüğünüz aslında ileriye dönük bir yatırım. Nedeni ise ısı yalıtımı sayesinde kullandığınız ısı malzemelerini fazla kullanmayacaksınız ve onlardan tasarruf edeceksiniz. Sadece şu an küçük bir miktar verdiğiniz para ile bir ömür tasarruf edeceksiniz.Hem aile tasarrufunuz hem de ülke tasarrufunuz için ısı yalıtımı yaptırmanızı öneriyorum.

Sonraki Ödev:  6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 156-157-158. Cevapları Anadol Yayıncılık

4- Metal kaşık, tahta kaşık ve plastik kaşık; saplarına eşit miktarda tereyağı batırılarak içinde sıcak su olan tabağın içine bırakılıyor.
a- Bu deneyin amacı ne olabilir?
Cevap: Tereyağının hangi cisimde daha kolay eridiğini bulmak bu deneyin amacı olabilir.


b- İlk önce hangi cisimdeki tereyağı erir? Sebebi ne olabilir?
Cevap:   Metal kaşıktaki tereyağı daha çabuk erir çünkü metal kaşık diğerlerine göre daha çabuk ısınır iyi bir ısı iletkenidir.


Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.