Anasayfa
Ara Bul
1 Ekim 2021, 11:07
Ali
Üye

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 35-37-41. Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 35-37-41. Cevapları MEB Yayınları Vücudumuzdaki Sistemler Destek ve Hareket Sistemi

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 35. Cevapları MEB Yayınları

Soru: iskelet sistemine sahip olmasaydık ne gibi sorunlarla karşılaşabilirdik? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız ve arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: İskeletimiz, vücudumuzun dik durmasını sağladığı gibi aynı zamanda vücudumuza şekil verir. İskelet sistemi, organlarımıza tutunma yüzeyi oluşturmakta ve önemli organlarımızı korumaktadır. Örneğin kafatası kemiklerimiz beynimizi, göğüs kafesimiz kalbimizi ve akciğerlerimizi korur. Kemiklerimiz kaslarla beraber hareket yeteneğimizi sağlar. Sırt bölgemizde bulunan omurgamız ise omuriliğimizi korumaktadır. iskelet olmasaydı bunların hiçbirini sağlayamazdık.

Soru: Kitabımızda yer alan Görsel 2.9 ve 2.10’daki insan iskeletini inceleyerek kemik çeşitlerini gruplandıralım.
Cevap: Uzun kemik; Vücudun hareketini sağlayan kol ve bacaklarımızdaki kemikler ve parmaklarımızdaki kemikler, uzun kemiktir.
Kısa kemik: Boyunun ve eninin uzunluğu birbirine yakın olan kemiklerdir. El ve ayak bileğimizdeki kemikler, kısa kemiklerdir.
Yassı kemik: Yassı ve geniş yüzeyli kemiklerdir. Kafatasını oluşturan kemikler, göğüs kafesinde bulunan kaburga kemikleri, kürek kemiği ve kalçamızdaki leğen kemiği yassı kemiklerdendir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 37. Cevapları MEB Yayınları

Soru: Etkinlikte kullanılan raptiyeler, vücudumuzdaki hangi yapıyı temsil etmektedir?
Cevap: kıkırdak dokuyu

Soru: Raptiye kullanmadığımız kol maketinde aynı hareketleri neden yapamadığımızı açıklayınız.
Cevap: Elastik kıkırdak doku olmadığı için eklem yerleri hareket edemez.

 

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 41. Cevapları MEB Yayınları

Soru:
1.
I. Kan hücresi üretmek
II. İç organları korumak
III. Vücudun hareketini sağlamak
Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri destek ve hareket sisteminin görevlerindendir?
Cevap: D) I-III-II

2. I. Kuyruk sokumundaki eklemler
II. Dirsek eklemi
III. Göğüs kafesindeki eklemler
Yukarıda verilen eklemler hareketliliklerine göre azdan çoğa doğru sıralandığında hangi seçeneğe ulaşılır?
Cevap: D) I-III-II

3. ( ) Çizgili kaslar isteğimiz dışı çalışır.
( ) Kalp kası güçlü kasılır, yorulmaz.
( ) Mide kası, düz kaslardandır.
Yukarıda verilen cümlelerin başına doğru ise “D”, yanlış ise “Y” yazmamız durumunda doğru sıralama aşağıdakilerden hangisi olur?
Cevap: B) Y, D, D

4. Vücudumuzda bulunan kasların çalışma şekillerinin (istemli-istemsiz) farklı olmasının insan yaşamı için önemini açıklayınız.
Cevap: İstemli kasların olması ile hareket etme ve vücudumuzu kendi irademiz doğrultusunda kullanmayı sağlar, İstemsiz kasların olması ile biz irademizin dışında vücudun kendi çalışmasını devam ettirmesini sağlar.

5. Eklemlerin insanlar için önemini açıklayınız.
Cevap: Eğilip kalkma, parmaklarımızı dirsek ve dizlerimizi bükmeyi ve kemiklerin birleştiren noktalarda hareket etmeye olanak sağlar.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.