Anasayfa Kitap Cevapları
21 Ekim 2023, 18:14 - Mehmet Yazdı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17-19-20-21-22-23-25-26 Cevapları MEB Yayınları

Bizi “Biz” Yapanlar Cevapları

1. ÜNİTE: Biz ve Değerlerimiz 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17-18-19-20-21-22-23-24-25-26 Cevapları MEB Yayınları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları MEB Yayınları

Millî takımlarımızın galibiyetlerinde millet olarak duyduğumuz ortak sevinci, milli birlik ve beraberlik açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Söyleyiniz.

Cevap: Bence bu durum millet olarak bir araya gelmemizi ve milli duyguları aracılığı ile toplumsal bir dayanışmaya vesile olmaktadır.

Sonraki Ödev:  Millî Takımlarımızın Galibiyetlerinde Millet Olarak Duyduğumuz Ortak Sevinci, Millî Birlik Ve Beraberlik Açısından Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Gelenek ve göreneklerimizden bildiklerinizi söyleyiniz.

Cevap: Gelenek ve görenekler bizlerin ve geçmişte atalarımızın yaptığı devamlı hareketlerdir. Buna örnek olarak bayramlaşmayı örnek verebiliriz.

Sonraki Ödev:  Gelenek ve Göreneklerimizden Bildiklerinizi Söyleyiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları MEB Yayınları

Komşuluk ilişkilerinin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkıları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Komşuluk ilişkileri toplumun en küçük yapı birimi olan aileleri bir birine bağlayan ve aradaki bağı taze kılan en önemli unsurdur. Bu bakımdan komşuluk ilişkileri çok önemlidir.

Sonraki Ödev:  Komşuluk İlişkilerinin Toplumsal Birlik ve Dayanışmaya Katkıları Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz?

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları MEB Yayınları

Türkçenin önemine dair afişler yan tarafta verilmiştir. Afişleri inceleyip düşüncelerinizi söyleyiniz.
Cevap: Günümüzde maalesef Türkçe’mizi olduğundan farklı şekilde kullanmaktayız. Türkçe’mize yabancı dillerden kelimeler sokarak güzel dilimizi bozmakta ve yıpratmaktayız.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları MEB Yayınları

Aşağıdaki afişleri inceleyerek Türkçenin toplumsal birlik oluşturmadaki rolü üzerine bir kompozisyon yazınız.
Cevap: Bir dil ülkenin sahip olduğu bağımsızlık özelliklerinden birisinin göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. buna göre bakıldığında ana dilimiz olan Türkçe aslında bizim biz olmamızı sağlayan bir unsur olarak görülmektedir. atamızdan yadigardır, kültürümüzdür, tarihimiz ve geçmişimizdir. Sahip olduğu bu özellikleri ile dilimiz olan Türkçe bizi biz yapan en önemli unsurdur. Bu nedenle ülkemizde değer vermemiz ve korumamız gereken önemli unsurlardan birisi de sahip olduğumuz dilimizdir. Aslında bakıldığında dilimizin toplumsal birlik oluşturmadaki rolü yukarıda da değindiğimiz gibi kültürümüzü aktarması ve eşsiz tarihimizi yansıtmasıdır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları MEB Yayınları

Çanakkale Şehitliği’nde yurdumuzun her tarafından şehitlerimizin bulunmasını, millî birlik ve beraberlik açısından nasıl yorumlarsınız? Söyleyiniz.
Cevap: Bizler millet ve ülke olarak vatanına ve bayrağına her zaman sahip çıkmışızdır. Çanakkale şehitliğinde bir birinden farklı memleketten insanların olması bunun en büyük kanıtıdır.

Cevap2: Aslında bakıldığında Çanakkale Şehitliği’nde görülen tablo vatanımızın hepimizin olduğunun bir diğer göstergesidir. Buna göre bakıldığında söz konusu şehitlik içerisinde yatan şehitlerimizin ülkemizin en batısından en doğusuna her kesimden bireylerin vatanı kurtarmak adına seferber olduğu görülmektedir. Buna ek olarak şehitlerimizin vatanı kurtarmak adına din, ırk fark etmeksizin birlik olduğu bilinmektedir. Bizler de sahip olduğumuz, yaşamımızı güzel bir şekilde sürdürdüğümüz bu vatan içerisinde her huzur dolu günümüzü ülkemizin her kesiminden savaşa giden Çanakkale Şehitleri’ne borçluyuz. Bu nedenle topluma olan bazı sorumluluklarımız vardır. Bu sorumluluklardan ilki vatanımızı korumaktır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları MEB Yayınları

Gelenek ve göreneklerimizin önemli bir parçası olan düğünlerimizin toplumsal birlik ve dayanışmaya katkısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Düğünler bir çok insanı bir araya toplayan en önemli adetlerimizdendir. Düğünler sayesinde küsler barışır, akrabalar hasret giderirler.

Cevap2: Toplumumuz içerisinde düğünlere ayrı bir önem verilmektedir. Bu herkes tarafından bilinen bir Türk toplumu özelliğidir. Buna göre bakıldığında toplumumuz içerisinde yani ailemiz içerisinde birisinin düğünü olduğu zaman herkes evlenen çifte yardım etmektedir. Söz konusu bu yardım genellikle maddi olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra düğünlerin geleneklerimizi en iyi anlatan durumlardan birisi olduğu görülmektedir. Söz konusu bu geleneklerden birisi de düğün yapan çifte yardım etmektir. Aileler genellikle ev dizme konusunda çiftlere yardımcı olurken düğüne katılan diğer akrabalar da maddi destekte bulunurken düğünlerde bir çeşit yardımlaşma yapılmaktadır.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları MEB Yayınları

Bu evlerde yaşayan insan, aynı zamanda sokağı takip edebilir, neredeyse gelen geçen herkese selam verme imkânına sahiptir.” ifadesinden yola çıkarak böyle bir evin toplumsal birliktelikteki rolü hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tartışınız.

Cevap: Böyle bir ev insanı dışarısı ile bir tutar ve insanlar ile iç içe olmasını, toplumsal anlamda gelişmesini ve sosyalleşmesini sağlar.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap