Anasayfa Kitap Cevapları
21 Kasım 2023, 11:54 - Mehmet Yazdı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 79-80-82-83-84 Cevapları MEB Yayınları

Tarihe Yolculuk Yeni Yurt Anadolu Cevapları

2. ÜNİTE: Tarihe Yolculuk 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 79-80-81-82-83-84 Cevapları MEB Yayınları

Tarihe Yolculuk Yeni Yurt Anadolu Cevapları


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları MEB Yayınları

HAZIRLANALIM

Çağrı Bey’in yukarıdaki konuşmasını nasıl tamamlayabilirsiniz? Söyleyiniz.

Cevap: Ben aynı zamanda obamı da buraya yerleştirip kendime yeni bir yurt kurmak amacıyla Anadolu topraklarına geldim.

Cevap2: Çağrı bey oldukça iyi bir başkomutandır. Bu açıdan da söyledikleri oldukça doğru ve gerçekçi şekilde ifade edilmiştir. Bu açıdan konuşma şu şekilde tamamlanabilir; ben sadece ganimet elde etmek için gelmedim aynı zamanda burayı yurt edinerek temelli kalmaya geldim şekilde tamamlayabiliriz. Bu açıdan da hem çağrı Bey’in kararlılığı hem de ne kadar iyi şekillerde karar verdiği görülmüş olacaktır. Bu şekilde başkomutanlığını kullanış şeklinin takdir edilmesi gereken konulardan birisi olduğunu göz önüne serebilmektedir. Çağrı Bey’in konuşmalarının bu şekilde devam etmesi hem otoriter kararlılığının hem de kimseye boyun eğmeden istediği yeri alabileceğinin göstergesi olarak sunulmaya değerdir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 80 Cevapları MEB Yayınları

Cevaplayalım

Büyük Selçuklu Devleti’nin batı yönünde yaptığı fetihler Anadolu’nun Türkleşmesini nasıl etkilemiş olabilir? Tartışınız.

Cevap: Birçok sıkıntıdan dolayı Asya dan Anadolu ya göç eden Selçuklu devleti zamanla Anadolu da Konya da temellerini atmaya başlamışlardır. Zamanla büyüyen devlet gayrimüslimleri de içinde barındırmıştır. Bundan şikayetçi olmayan gayrimüslimler Türk halkına kucak açarak Bizansa sırtını dönmüşlerdir. Bu olay da Anadolu’nun Türkleşmesinde büyük rol oynamıştır.

Sonraki Ödev:  Büyük Selçuklu Devleti’nin Batı Yönünde Yaptığı Fetihler Anadolu’nun Türkleşmesini Nasıl Etkilemiş Olabilir? Tartışınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları MEB Yayınları

“26 Ağustos 1071, Türklerin Anadolu’ya geliş tarihi değil; Türklerin Anadolu’ya hâkim oluş tarihidir.” ifadesinden yola çıkarak Anadolu’yu yurt edinme süreci ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: Türkler Malazgirt savaşıyla beraber Anadolu’ya hakim olmaya başlamıştır. Bunun nedeni koca Bizans ordusunu devirmeleridir. Bizans’ın devrilmesiyle Türkler Anadolu’ya giriş yapmış oldu ve Anadolu Türkleşmeye başladı.

Cevap2: Anadolu’nun kapılarının Türklere açılması 1071 Malazgirt savaşıyla beraber olmuştur. Bu başarıdan ötürü Malazgirt savaşıyla beraber Anadolu’da birçok Türk yaşam sürmeye başlamıştır. Bu Türkler giderek daha fazla yayılmaya başlamışlardır. Bu suretle daha fazla alan işgal edilmeye başlanmış ve sürekli batı yönlü ilerlemeler gözlemlenmiştir. Bu açıdan da her Türk sürekli olarak daha fazla şekillerde işgallere başlayarak güçlenmiştir. Bu da oldukça iyi şekilde yayılmacı politika yani iskân politikası ile hareket edildiğinin göstergesi olmuştur. İskân politikası ile daha fazla yurt edinme şansı doğmuştur.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 83 Cevapları MEB Yayınları

Cevaplayalım

Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne katkıları nelerdir? Açıklayınız.

Cevap: Nizamülmülk Büyük Selçuklu Devletinin en iyi vezirlerinden biriydi. Devletin asayişini düzenleyen tedbirli düzeni ve adaletli bir vezirdi. Bunun yanında siyasetname adında bir eseri vardır ve halen siyasetle uğraşan kişilerin elinde bu kitap bulunmaktadır.

Sonraki Ödev:  Nizamülmülk’ün Büyük Selçuklu Devleti’ne Katkıları Nelerdir? Açıklayınız.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları MEB Yayınları

Cevaplayalım

Sultan Alparslan beylerine verdiği bu emirle neyi amaçlamıştır? Tartışınız.
Cevap: Sultan Alparslan bu sözle Türklerin Anadolu’ya dağılmasını hedeflemiştir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.