Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 2:10
Mehmet
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 48-49 Cevapları MEB Yayınları

2020-2021 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48-49 Cevapları MEB Yayınları TÜRKLERİN ANAYURDU ORTA ASYA

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları MEB Yayınları

Hazırlanalım

1. Orta Asya’yı çevreleyen yeryüzü şekillerini haritadan yararlanarak söyleyiniz.
Cevap: Orta Asya’yı çevreleyen yeryüzü şekilleri dağlar, denizler ve göllerden oluşmaktadır.

Cevaplayalım
:
-Orta Asya’da yapılan arkeolojik kazılarda savaş aletleri, çanak çömlekler, kilimler, süs eşyaları vb. bulunmuş olması Türklerin hangi ekonomik faaliyetlerle uğraştıklarını göstermektedir? Söyleyiniz.
Cevap: Türklerin büyük ve küçük baş hayvancılık, toprak pişirme işleri, incik boncuk türden hediyelik üretimi, el işçiliği, halı dokumacılık ve demircilik gibi ekonomik faaliyetlerle uğraşıldığını gösterir.


6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları MEB Yayınları

Cevaplayalım

  1. Okuduğunuz parçadan yola çıkarak Türklerin yaşantıları hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tartışınız.
   Cevap: Türklerin konar-göçer yaşadıklarını , evlerinin yerinin her zaman değişebildiğini, kalıcı binalar yapmak yerine göçebe oldukları için çadırlarda kaldıklarını ve küçükbaş, büyükbaş hayvancılıkla uğraştıklarını söyleyebiliriz.
  2.  Türklerin atı evcilleştirmeleri, tekerleği kullanmaları göçlerini nasıl kolaylaştırmıştır Açıklayınız.
   Cevap: Atlar Türkler için çok önemlidir. Çünkü konup göçecekleri yere eşyalarını atları sayesinde taşıyabilmişlerdir. Aynı zamanda da tekerlek sayesinde de hemen hemen tüm eşyalarını kolaylıkla bir yerden bir yere taşıma imkanı bulmuşlardır.
 1. Konargöçer yaşantı içerisinde çadırların Türkler için önemini söyleyiniz
  Cevap: Çadırlar içinde göçebe yaşamı tercih eden Türkler için çok önemlidir. Konar göçer yaşayan Türkler bu kolayca kurulabilen ve kaldırılabilen çadırlarda yaşamışlar, çocuklarını bu çadırlarda büyütmüşler ve öyle hayatta kalmışlardır.  Bu nedenle çadırlar çok önemlidir.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Duası Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.