Anasayfa
Ara Bul
7 Eylül 2021, 17:17
Mehmet
Yönetici

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 108-111-112 Cevapları Tutku Yayıncılık

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 108, 111, 112. Sayfa Tutku Yayıncılık Geçmişten Günümüze Atom Kavramı

SAF MADDE VE KARIŞIMLAR
Molekül Nedir?


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları Tutku Yayıncılık

Atomlar gözle görülemeyecek kadar küçük taneciklerdir. Sizce insanlar atomun varlığından nasıl haberdar olmuştur? Bu kadar küçük parçacıklar nasıl incelenmiştir?

Cevap:
Atom kelimesini ilk kullananlar bundan binlerce yıl önce Antik Yunan döneminde yaşamiş düşünürlerden Demokritos ve Leukippos’tur. Bu düşünürler atomda uzay boşluğunun varlığını, atomların sürekli hareket halinde olduğunu ve cisimleri oluşturan en küçük yapı taşları olduğunu söylemişlerdir.
Bu görüşe karşı çıkan Aristoteles olmuştur. Aristo, her varlığın 4 temel madde olan ateş, su, toprak ve havadan meydana geldiğini iddia etmiştir. Ancak zamanın bilimsel yöntemleri ve teknolojisinin araştırmalara el vermediği için maddenin atomlardan oluştuğu ancak 19. yüzyılda kanıtlanabilmiştir.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 111 Cevapları Tutku Yayıncılık

Moleküller birden fazla atomdan oluşur. Moleküllerin yapısı modellerle gösterilebilir. Farklı renklerde oyun hamurları kullanarak çeşitli molekül modelleri tasarlayınız. Bunun için aşağıdaki basamaklardan faydalanabilirsiniz.
Farklı renklerde oyun hamuru, kürdan, tahta parçası ya da tepsi

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 111

— Oyun hamurlarının her birinden aynı büyüklükte toplar yapınız.
— Bu toplarla görseldeki gibi farklı molekül modelleri oluşturunuz. Topları birbirine tutturmak için gerektiğinde kürdan kullanınız.

— Oluşturduğunuz modelleri tahta parçası veya tepsi üzerine koyarak sınıfta ya da okulunuzdaki uygun bir mekânda sununuz.

(Bu etkinliği öğrencilerin kendisi yapması gerekmektedir)
— Hangi modeller aynı, hangi modeller farklı atomlardan oluşmuştur? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap:2 atomdan oluşan sarı ve kırmızı renkteki moleküller ve beyaz renkli 3 atomdan oluşan molekül aynı modeldir. Farklı olan diğer modellerdir.

— Oluşturduğunuz modeller arasındaki farklılıklar nelerdir?

Cevap:Atom sayılarındaki ve aynı atomdan oluşmamaktadır.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 112 Cevapları Tutku Yayıncılık

1) Aşağıdaki tabloda atomu oluşturan tanecikler verilmiştir. Bu taneciklerin yüklerini ve bulundukları yerleri tabloya yazınız.

Cevap:

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 112

2) Aşağıda verilen boşluklara 4 farklı molekül modeli çiziniz.

Cevap:

molekül modeli

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.