Anasayfa
Ara Bul
4 Eylül 2021, 16:16
Mehmet
Yönetici

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 136-137-139-140 Cevapları Tutku Yayıncılık

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142. Cevapları Tutku Yayınları Geri Dönüşüm, Atık Kontrolünün Sağlanması

D. EVSEL ATIKLAR VE GERİ DÖNÜŞÜM

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 136 Cevapları Tutku Yayıncılık

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Evinizde ya da okulunuzdaki atıklara örnekler veriniz.

Cevap: Cam,kağıt ve plastik atıklar olmaktadır.

Cevap : Evde gıda veya plastik gibi atıkları atarız. Okulda ise yediğimiz yiyeceklerin paketlerini atık olarak adlandırabiliriz.

2. Geri dönüşüm nedir? Hangi maddeler geri dönüştürülebilir?

Cevap:Atıkların ayrıştırılarak geri getirme haline denir.Cam,plastik ve kağıt atıkları geri dönüştürülebilir atıklardır.

Cevap : Geri dönüşüm, bazı maddelerin belirli işlemler sonucu tekrardan kulalnılabilir hale getirilebilme işlemine verilen isimdir. Geri dönüşümde kullanılan maddelere örnek vermek gerekirse ; Plastik, Cam ve kağıt gibi maddelerdir.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 137 Cevapları Tutku Yayıncılık

Sizce atılan her şey çöp müdür? Aralarında yeniden kullanılması mümkün olanlar da var mıdır?

Cevap :Atılan her şey çöp olmayabilir. Ama atık kutularına attığımız bir çok şey çöptür.

Cevap:Her şey çöp değildir. Pet şişeler,süt şişeleri,meyve ve sebze kabuklar gibi çoğu atıklar geri dönüştürülebilir atıklardır.

Aşağıda verilen atıkları inceleyiniz. Bunlardan geri dönüştürülebilen ve dönüştürülemeyen maddeleri belirleyiniz.

Cevap:Cam şişe,karton,pet şişe,muz kabuğu, elma ve diğer resimdeki her şey geri dönüştürülebilir atıklardır.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 139 Cevapları Tutku Yayıncılık

Geri dönüşümün kaynakların etkili kullanılması açısından önemini araştırınız. Yukarıda verilen bilgilerden de yararlanarak geri dönüşümün önemini tartışınız.

Cevap:Geri dönüşüm sayesinde doğal kaynaklarımız korunur,ekonomiye katkı sağlanır,enerjiden tasarruf edilir,çöpe atılan kaynaklar azalır ve geleceğe yatırım olarak geri döner.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 140 Cevapları Tutku Yayıncılık

Atıkları geri dönüşüme kazandırmanın, çevre ve kaynakların etkili kullanımı açısından önemini öğrendiniz. Peki geri dönüşüm ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlar?

Cevap : Bu sayede bir çok kaynağı tasarruflu kullanıyoruz. Geri dönüşüm maddeleri sayesinde tükenebilir kaynakları daha verimli kullanabiliriz.

Cevap: Ülkemizde atıkların geri dönüşümüyle ilgili çalışmalar uzun yıllardan beri sürmektedir.Son zamanlarda bu çalışmalar artmış durumda.Geri dönüşüm ile ilgili yapılan çalışmalar sayesinde ülkede enerjiden tasarruf ederiz,doğal kaynaklarımızı korumuş oluruz,ağaç kesimleri en aza indirilir gibi pek çok kazanımlarımız olur.

Geri dönüşüm tesislerinin ekonomiye katkısını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırma sonuçlarından ve yukarıda verilen bilgilerden yararlanarak bu konuyu arkadaşlarınızla tartışınız.

Cevap:Yumurta ve meyve kabuklarından kağıt karton kutular yapılıyor,Plastik atıklardan naylon ip  yapımı gibi geri dönüştürme tesisleri vardır.Bu gibi tesisler sayesinde petrol kullanımı azalıyor,ağaç kesimi azalıyor yani doğal kaynaklar korunmuş oluyor.Bu sayede hem geleceğe yatırım hem de doğa kirletilmemiş oluyor.

Acaba geri dönüşümün ülke ekonomisine başka nasıl katkıları vardır?

Cevap :Geri dönüşüm sayesinde kaynakları daha tasarruflu kullanırız. Bu sayede kaynakları daha az kullanırız.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.