Anasayfa Kitap Cevapları
12 Ocak 2022, 22:01 - Betül Yazdı

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 150-151-153 Cevapları Yıldırım Yayınları

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 149-150-151-152-153-154. Sayfa Yıldırım Yayınları Işığın Madde İle Etkileşimi

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 150 Cevapları Yıldırım Yayınları 

Işık, hayatı renklendirerek varlıkların görünmesini sağlar. Kaynağından doğrusal bir yol izleyerek yayılan ışık, karşılaştığı varlıklarla nasıl etkileşir?
Cevap:   Işık herhangi bir engelle karşılaşmadığı sürece doğrusal olarak yayılır. Yani ışıklar katı, sıvı ve gaz her türlü ortamda yayılabileceği gibi boşlukta da yayılabilirler.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 151 Cevapları Yıldırım Yayınları 

Işığın Soğurulması

Güneş ışığı alan ve gölgede bekletilen kumaş parçalarının sıcaklıkları arasında bir değişim oldu mu? Cevabınızı verilerinize dayanarak açıklayınız.
Cevap: Güneş ışığı alan kumaş parçası sıcaklığı artarken, gölgede bekletilen kumaş parçasının sıcaklığının düştüğünü gördük.

Güneş ışığı altında bekletilen bir cismin ışıkla etkileşiminin sonucunda ne olmaktadır?
Cevap: Işık maddeler tarafından tutulur bu duruma ışığın soğurulması denir. Bu soğurulmaya bağlı olarak maddenin sıcaklığı artar.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 153 Cevapları Yıldırım Yayınları 

Işık ve Renkler

Daireyi yavaş döndürdüğünüzde ne gözlemlediniz?
Cevap: Daireyi yavaş döndürdüğümde renkleri ayırt edebildim.

Daireyi hızlı döndürdüğünüzde daire üzerindeki renkleri ayırt edebildiniz mi? Bu durumu nasıl açıklarsınız?
Cevap: Daireyi hızlı döndürdüğümde daire üzerindeki renkleri ayırt edemedim. Gözümüz dairenin hızına yetişemez. Gözümüz dairedeki tüm renklerin yansıması olarak beyaz rengi görebiliriz.

Yorum Yazmak İster misin?


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.