Anasayfa Kitap Cevapları
14 Temmuz 2023, 1:09 - Zülal Güneş Yazdı

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 156-157-158-159. Cevapları MEB Yayınları

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Cevapları

5. ÜNİTE: IŞIĞIN MADDE İLE ETKİLEŞİMİ 1. BÖLÜM: IŞIĞIN SOĞURULMASI 7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 156-157-158-159. Cevapları MEB Yayınları


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 156 Cevapları MEB Yayınları

Soru: Kışın güneşli günlerde evinizin güneş alan odalarının güneş almayan diğer odalara göre daha sıcak olduğunu fark etmişsinizdir. Evin içinde herhangi bir ısı kaynağı kullanılmamasına rağmen bu odaların daha sıcak olmasının sebebini nasıl açıklarsınız?
Cevap: Güneşten gelen ışık sıcaklıkta vermektedir. Yansıdıkları yerleri ısıtırlar.

Yeryüzündeki en temel enerji kaynağı nedir?
Cevap: Güneştir.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları MEB Yayınları

Sonraki Ödev:  Güneş Enerjisinden Nasıl Daha Fazla Yararlanılabilir?

Günlük hayatta güneş enerjisinden hangi alanlarda faydalanılır?
Cevap:

⇒ Isınmak için
⇒ Elektrik üretiminde
⇒ Trafik lambalarında
⇒ Işık kaynağıdır


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları MEB Yayınları

Güneş enerjisinin yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğunu biliyorsunuz. Fosil yakıtlar yerine güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşmasının insanlara ve doğaya ne gibi faydaları olabilir?
Cevap: Güneş enerjisinin kullanımı yaygınlaştırıldığı zaman ülke ekonomisinde katkıda bulunmuş oluruz. Ayrıca kullandığımız diğer yakıtların çevreye verdiği zararı en aza indirmiş oluruz.


Araştıralım ve Tartışalım

Güneş enerjisinin diğer enerji türlerinden üstün yönlerini araştırınız. Araştırma sonuçlarınıza dayanarak güneş enerjisinden gelecekte nasıl yararlanılacağına ilişkin fikirler üretiniz. Fikirlerinizi arkadaşlarınızla tartışınız
Cevap: Güneş enerjisi doğal bir enerji kaynağıdır. Diğer kaynaklar gibi doğaya zarar vermez ve çevre dostudur. Gelecekte kullandığımız çoğu elektrikli aletleri güneş enerjisi ile çalıştıracağız.


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları MEB Yayınları

Soru: 1. Yukarıdaki resimde verilen renkli bardakların hepsinde eşit miktarda ve eşit sıcaklıkta su bulunmaktadır. Bardaklar belli bir süre güneş ışığında bırakıldığında sıcaklık artışının en az ve en fazla olacağı bardaklar hangileridir? Sıcaklık artışları arasındaki farkın nelere bağlı olduğunu açıklayınız.
Cevap: En fazla siyah bardakta en az ize beyaz bardakta olmuştur.

2. Şekilde görüldüğü gibi beyaz ışık bir prizmaya gönderildiğinde prizmadan geçen ışık hangi renklere ayrılır? Oluşan renkleri okların ucuna gelecek şekilde yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları MEB Yayınları 

3- Beyaz ışık farklı renkteki zeminlerin üzerini aydınlatmaktadır. Zeminlerden yansıyan ışınların renkleri nedir?
Cevap:

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları MEB Yayınları 

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.