Anasayfa
24 Kasım 2021, 21:30

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 84-85-86-87-91-92. Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları 84-85-86-87-88-89-90-91-92. Sayfa MEB Yayınları Osmanlıdan Kalan Mirasımız

2. Ünite Kültür ve Miras: Hazırlık Çalışmaları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları MEB Yayınları

Soru: Yaşadığınız çevredeki tarihi eserler size göre hangi amaçlarla yapılmış olabilir? Söyleyiniz.
Cevap: benim yaşadığım yerde birçok tarihi eser vardır. Camii, tünel, mağara gibi eserler bulunmaktadır. Örnek olarak Habib-i Neccar Camii o dönemde yaşayan insanların dinlerini yaşayabildikleri yer olarak yapılmıştır.


Soru: Aşağıda Osmanlı Devleti’ne ait mimari eserler verilmiştir. Fotoğrafların altına örnekte olduğu gibi eserlerin adını ve kullanılış amacını yazınız
Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları MEB Yayınları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları MEB Yayınları

Soru: Osmanlı Dönemi’ndeki ve günümüzdeki aile ve mahalle yapısındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir? Tartışınız.
Cevap:  Günümüzde olan aile ve mahalle modeli biraz farklıdır. Artık kırsal alan yerine şehir yaşamına geçilmiştir. Günümüzde şehirleşme olduğu için insanlar birbirinden uzak ve yabancıdır. İhtiyaç sahibi olanları Osmanlıda olan anlayış ile gözetmemiz gerekirken artık bunu bile yapmayacak duruma gelmiştir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 86 Cevapları MEB Yayınları

Soru: Çevrenizdeki belediyeler veya dernekler tarafından hayvanları korumak için yapılan çalışmalar var mı? Örnekler veriniz.
Cevap: Hayvanları korumak için belediyeler hayvan barınakları yapmıştır.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları MEB Yayınları

Soru: Salamon Schweigger (Zalumon Şıvayga) gibi Avrupalı seyyahlar, seyahatnamelerinde İstanbul’un her yerinde imarethaneler gibi hayır kurumlarının olduğundan bahsederler. Bu durum Osmanlı kültürünün hangi özelliğini gösterir? Tartışınız.
Cevap: İhtiyaç sahibi ve bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını üstelendiklerini ve onları kendi başların bırakmadıklarını göstermektedir. Sokakta aç insan ve bakıma muhtaç insanın gezmediğini devletin milletine sahip çıktığını gösterir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 91 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde
Soru: Aşağıdaki Osmanlı Devleti’nin armasını inceleyiniz. Armada kullanılan simgelerin anlamlarını araştırarak yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 91 Cevapları MEB Yayınları


Sıra Sizde
Soru: Aşağıdaki Osmanlı Dönemi’nde kullanılan eşyaların görsellerini inceleyiniz. Günümüzde kullanılan eşyalarla karşılaştırınız.

Cevap: Resimlerde kapı kolu, oturma odası ve sofra verilmiştir. Günümüzde kapı kolu kilitli bir şekilde ve evlerde zil vardır. Yer sofrası yerine masada yemek yenmeye başlamıştır. Ayrıca oturma odası oturma grubu, televizyon gibi eşyalar ile oluşturulmuştur.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde
Soru: Aşağıdaki tabloda Osmanlı kültür, sanat ve estetiğine ait görselleri inceleyiniz. Soruların cevaplarını boş yerlere yazınız.
Cevap:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları MEB Yayınları

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.