Anasayfa Kitap Cevapları
4 Temmuz 2022, 3:06 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 126-129-130. Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Türkiye’de Kimya Endüstrisi Cevapları

4. ÜNİTE: MADDE VE ENDÜSTRİ 8. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları 126-127-128-129-130. Sayfa Adım Adım Yayıncılık


8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Sizce aşağıdaki görsellerde verilen ürünlerin üretiminde hangi sanayi kollarının katkısı vardır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap:   Verilen görsellerdeki ürünler sağlık, temizlik gibi alandaki ürünler olduğu için kimya endüstrisine katkısı vardır.


Aşağıdaki sorunun cevabını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırma bulgularınızı arkadaşlarınızla paylaşınız. Geçmişten günümüze Türkiye’de kimya endüstrisinin gelişimi nasıldır?
Cevap: Kimya Endüstrisinin temelleri ülkemizde Cumhuriyetin ilanı ile başlamıştır. Bu alanda kurulan ilk fabrikalar Gemlik Suni İpek Fabrikası, Makine-Kimya Endüstrisi, Bor Sanayi Tesisleri’dir. Bu alanda ilerleme ila ihracata önem verilmiş ve bu alanda olan fabrikalara yani ihracat yapan fabrikalara yatırım yapılmıştır. 1972-1990 yılları arasında kurulan fabrikalar kimya endüstrisi için çok önemlidir. Günümüzde bu sektörde yapılan ürünler; kozmetik alanında, ilaç, boya gibi hizmetler mevcuttur.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 80-81-82-83. Cevapları Adım Adım Yayıncılık

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Aşağıdaki tablolarda ülkemizdeki kimya sektöründe 2018-2020 yılları arasında ihraç ve ithal edilen kimyasal ürünlerin bazılarının miktarları verilmiştir. Bu tabloları inceleyerek sonraki sayfada verilen soruları cevaplayınız.

1. Kimya sektöründeki ihracat ve ithalat rakamlarının 3 yıllık değişimine baktığınızda Türkiye’deki kimya endüstrisinin gelişimi ile ilgili ne söyleyebilirsiniz?
Cevap: Tablolara baktığımızda ihracattan çok ithalat yaptığımız gözlemlenmektedir. Bu da bizi dışarıya bağımlı bir ülke yapmaktadır.


2. Tabloda eczacılık ürünlerinin hem ithalatının hem ihracatının azaldığını fark etmişsinizdir. Sizce bu durumun sebebi ne olabilir?
Cevap: Tabloya göre eczacılık alanında gelişme göstermişiz hem ihracat hem de ithalat artmıştır.


3. Tabloda bazı kimyasal ürünlerin 3 yıllık süreçte hem ithalatının hem de ihracatının azaldığını fark etmişsinizdir. Sizce bu durumun sebebi ne olabilir?
Cevap: Tabloya göre  ithalat alanında azalma göstermektedir. Bu da dışa bağımlılığımız azaltmaya başladığımız söylenebilir.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 56-59-61-62. Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Aşağıdaki sorunun cevabını çeşitli kaynaklardan araştırınız. Araştırma bulgularınızı arkadaşlarınızla paylaşınız. Kimya endüstrisindeki meslek dalları nelerdir?
Cevap:

  • Kimya (Kimyager)
  • Kimya Teknisyeni
  • Kimya Mühendisi
  • Petrol Mühendisi
  • Ziraat Mühendisi
  • Gıda Mühendisi
  • Biyokimya (Biyokimyager)
  • Maden Mühendisliği

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 130 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Aşağıdaki tabloda kimya endüstrisinin ilişkili olduğu bazı sektörler verilmiştir. Buna göre aşağıdaki tabloyu doldurunuz.
Cevap:

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 130 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.