Anasayfa Kitap Cevapları
20 Eylül 2022, 23:44 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 215-218-221-225. Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Elektrik Enerjisi Nasıl Üretilir? Cevapları

7. ÜNİTE: ELEKTRİK YÜKLERİ VE ELEKTRİK ENERJİSİ 8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 215-216-217-218-219-220-221-222-223-224-225. Cevapları Adım Adım Yayıncılık


8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 215 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Araştıralım Sunalım

Hidroelektrik santraller, termik santraller, rüzgâr santralleri, jeotermal enerji santralleri ve nükleer santraller elektrik enerjisinin üretildiği güç santrallerine örnek verilebilir. Bu santrallerde elektrik enerjisinin nasıl üretildiğini araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgilerle bir poster çalışması hazırlayınız. Hazırladığınız çalışmayı görsel ögelerle zenginleştiriniz.
Çalışmanızı arkadaşlarınıza sununuz.
Cevap:

Hidroelektrik Santraller ⇒  Barajlardaki suların yüksekten düşürülerek ortaya çıkan enerji kinetik enerjiye dönüştürülerek türbinlerdeki jeneratörlerin elektrik enerjisine dönüştürmesi ile çalışır.
Termik Santraller ⇒ Termik santrallerde bulunan sular kömür, doğal gaz ve benzeri yakıtlarla ısıtılarak ortaya çıkan su buharları aracılığıyla bacalarda bulunan tribünlerin çalışmasıyla elektrik enerjisi ortaya çıkar.
Rüzgar Santralleri ⇒ Rüzgar tribünlerinin rüzgar yardımı ile dönmesi ile beraber tribünlerin rüzgarı önce kinetik enerjiye sonra mekanik enerjiye daha sonrasında ise içeride bulunan jeneratörler aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürülmesi ile oluşur.
Jeotermal Enerji Santralleri ⇒ Yerin altında bulunan sıkışmış sıcak su buhar ve gazlar bu santrallerde toplanarak elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.
Nükleer Santraller  ⇒ Bu santrallerde radyoaktif maddeler yakıt olarak kullanılıp meydana çıkan ısı elektrik enerjisine dönüştürülür.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 114-115-117-118-119. Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Güç Santrallerinin Avantaj ve Dezavantajları Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Beyin Fırtınası

Güç santrallerinin avantajları ve dezavantajları konusunda fikirler üretiniz. Ürettiğiniz fikirleri aşağıdaki tabloya yazıp arkadaşlarınızla paylaşınız. Ürettiğiniz fikirleri açık ve anlaşılır bir şekilde savununuz. Görüşlerinizi arkadaşlarınızın anlayabileceği bir üslupla ifade edeniz. Arkadaşlarınız görüşlerini ifade ederken onların sözünü kesmemeye özen gösteriniz.
Cevap:

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları Adım Adım Yayıncılık


Elektrik Enerjisinin Bilinçli ve Tasarruflu Kullanılması Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 221 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Beyin Fırtınası

1. Elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılmasının aile ekonomisi açısından önemi nedir?
Cevap: Elektrik enerjisi tasarruflu kullanıldığı zaman aile gelirine göre ödeme sağlanır ve ailenin ekonomisine rahatlık sağlar.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

2. Konutlarda ve iş yerlerinde elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılması, ülke ekonomisini nasıl etkiler?
Cevap: Elektrik üretimi daha az olacak ve dış bağlılık azalarak ülke ekonomisi kalkınması sağlanacaktır.


Elektrik Enerjisini Tasarruflu Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler Cevapları

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 225 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Aşağıdaki tanımlarla kavramları eşleştiriniz.
Cevap:

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 225 Cevapları Adım Adım Yayıncılık

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2022
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.