Anasayfa
Ara Bul
4 Haziran 2021, 4:06

8. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 238-239-240 Cevapları SDR Dikey Yayıncılık

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık 7. ÜNİTE: ELEKTRİK YÜKLERİ VE ELEKTRİK ENERJİSİ: 2. ELEKTRİK YÜKLÜ CİSİMLER

8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 238 Cevapları SDR Dİkey Yayıncılık

Elektriklenme sonucu cisimlerin hangi cins yükle yüklendiğini ve yükünün büyüklüğünü nasıl anlayabiliriz?

Cevap: Pozitif yüklü cisimlerde negatif yük sayısı pozitif yük sayısından azdır. Negatif yüklü cisimlerde de pozitif yük sayısı negatif yük sayısından azdır. Nötr cisimlerde pozitif yükle negatif yük sayısı eşittir. İki nötr cisim birbirine temas ettikten sonra birinden diğerine negatif yük geçişi olur.


8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 239 Cevapları SDR Dİkey Yayıncılık

Topraklama örneklerini ve kullanım alanlarını dikkate alarak topraklamanın can ve mal güvenliği
açısından önemini tartışınız.

Cevap: Toprak zemine basarak elektrik boşalması, duş alarak temizlenmek, tankerlerin statik elektriğe karşı bir zincirle toprakla temas etmesi gibi örnekleri vardır. Topraklanma elektriğin oluşturacağı tehlikeyi önlemeyi sağlar. Topraklanma her yerde bulunur ve kanuni bir zorunluluğu vardır.


8. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 240 Cevapları SDR Dİkey Yayıncılık

1) Aşağıda, birbiri ile bağlantılı “Doğru (D)/Yanlış (Y)” tipindeki cümleleri içeren tanılayıcı dallanmış ağaç tekniğinde bir etkinlik verilmiştir. “a” ifadesinden başlayarak cümleleri okuyup
bunların doğru ya da yanlış olduğuna karar veriniz. Vereceğiniz “D/Y” cevaplarıyla farklı yollardan sekiz çıkış noktasından birine ulaşacaksınız. Üç doğru cevabı içeren çıkışı bulunuz.

Cevap:

8. Sinif Fen Bilimleri Ders Kitabi Sayfa 240 Cevaplari SDR DIkey Yayincilik

2) Aşağıdaki cisimleri sahip oldukları elektrik yükleri bakımından nötr, negatif yüklü ya da pozitif
yüklü olarak adlandırınız.

Cevap:

  • a) Nötr
  • b) Negatif yüklü
  • c) Pozitif yüklü
  • d) Pozitif yüklü

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 1.Sınıf, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Beşgen, MEB, Koza, Sonuç, İlke, Cem Ofset, GÜN, Dörtel, Sevgi, Yayınları, Ekoyay, Tutku, İpekyolu, Evren, Tuna, SDR Dikey, ATA, Lisans, ADA, Yayıncılık.