Anasayfa Kitap Cevapları
5 Aralık 2022, 16:43 - Zülal Güneş Yazdı

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 143. Cevapları Dersdestek Yayınları

Demokratikleşme Çabaları Hazırlık Çalışmaları Cevapları

5. ÜNİTE: DEMOKRATİKLEŞME ÇABALARI 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 143. Sayfa Dersdestek Yayıncılık

Demokratikleşme Çabaları


İçindekiler

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları Dersdestek Yayıncılık

1. Demokrasinin temel özelliklerinin neler olduğu hakkında sınıfınızda bir tartışma yapınız.
Cevap: Demokrasinin temel özellikleri güçler ayrılığı ilkesi, seçim yolu ile iktidarın değiştirilmesi, hukukun üstünlüğü, muhalefetin varlığıdır.

2. Atatürk’ün siyasi partileri demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak görmesinin nedenlerini açıklamaya çalışınız.
Cevap: Demokrasi muhalefetin varlığı ile oluşan bir yönetim biçimidir. Vatandaşların seçerek başa gelecek birine karar vermesi için siyasi partilerin varlığı önemlidir.

Sonraki Ödev:  8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 153-154-155-156-157-158. Cevapları MEB Yayınları

3. Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişten bugüne hangi tehditlerle karşı karşıya bulunduğu ile ilgili düşüncelerinizi belirtiniz.
Cevap: Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu tarihten itibaren hep dış tehditlere maruz kalmıştır. Dış güçlerin yeni kurulan bu devletin güçsüz olduğunu düşünerek isteklerini kabul ettirme, çıkar sağlama adına yıkmayı amaçlamışlardır. İç ayaklanmalar, dış tehditler altında ilerlemeyi başarmış ve Türkiye Cumhuriyeti olarak varlığını devam ettirmektedir.

Sizde Yorum Yazın


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2023
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Forum Ders Cevapları, Ders Kitabı Cevapları Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6. Sınıf, 7. Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Aydın, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Adım Adım, E-Kare, Dizin, Anıttepe, Lisans, Yargı, Berkay, Dersdestek, Bir-Yay, Sonuç, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.