Anasayfa
Ara Bul
28 Eylül 2021, 22:13

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 18-19-23-24 Cevapları Bir-Yay Yayınevi

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 18-19-23-24. Sayfa BirYay Yayınları Mustafa Kemal’in Çocukluk Dönemi Ve Öğrenim Hayatı

Hazırlık Çalışmaları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 18 Cevapları BirYay Yayınevi

Soru: 1. Mustafa Kemal’in çocukluk yıllarının geçtiği Balkan Yarımadası’nın toplumsal ve kültürel yapısı hakkında araştırma yapınız

Cevap: Mustafa Kemal’in yaşadığı Balkan Yarımadası’nda farklı milletler de bulunmaktadır. Diğer uluslara göre Türkler fazlalık göstermekteydi. Bu yerde birden çok millet yaşadığı için kültürel farklılıklar da görülmekteydi. Bu bölgede yaşayan Türkler Anadolu Türklerine göre farklılık göstermektedir.


Soru: 2. Mustafa Kemal’in eğitim gördüğü okullar ve şehirlerin kişisel gelişimine etkileri hakkında araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Farklı şehirlerde okuduğu için ve yaşadığı yerden dolayı kültürel farklılıkları normal karşılayan bir yapısı bulunmaktadır. Okuduğu okullar ve bu okuldaki öğretmenleri onun çok bilgili bir kişiliği olmasında konuşması iyi, lider vasıflı olmasında katkısı olmuştur.

  • Mahalle Mektebi ( Selanik)
  • Şemsi Efendi Okulu ( Selanik)
  • Selanik Mülkiye Rüştiyesi ( Selanik)
  • Selanik Askeri Rüştiyesi : 1893 – 1895 ( Selanik)
  • Manastır Askeri İdadisi: 1895 – 1899 ( Manastır Şehri Makedonya)
  • Harp Okulu: 13 Mart 1899-10 Şubat 1902 ( İstanbul)
  • Harp Akademisi: 1902 – 11 Ocak 1905 ( İstanbul)

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları BirYay Yayınevi

Soru: Osmanlı Devleti’nde XIX. yüzyılda ortaya çıkan karışıklıklar, Mustafa’nın meslek seçiminde etkili olmuş olabilir mi? Tartışınız.

Cevap: Çıkan karışıklıklar siyasi, iktisadi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda olmuş ve savaşın ön plana çıkmasına sebep olmuştur. Bu son yıllar Mustafa Kemal savaş zamanına denk gelmesi ile seçiminde etkili olmuştur.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları BirYay Yayınevi

Soru: Aşağıda yer alan görseller ve ders kitabındaki “Mustafa Kemal’in Çocukluk Dönemi ve Öğrenim Hayatı” bölümü dikkate alınarak Selânik kentinin ekonomik durumu hakkında neler söylenebilir?

Cevap: Selanik Batı kültürünün yakından takip edildiği bir Osmanlı kentidir. Liman şehri olduğu için kapıları dünya okyanusuna açık ekonomisi orta seviyede bir kenttir.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları BirYay Yayınları 

Mustafa Kemal’in Fikir Hayatını Etkileyen Olaylar Ve Kişiler

Hazırlık Çalışmaları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları BirYay Yayınevi

Soru: Mustafa Kemal’in düşüncelerini etkileyen yerli ve yabancı fikir adamlarını araştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Atatürk’ü öğrencilik hayatında etkileyen Türk düşünce adamları; Ziya Gökalp, Ömer Naci, Namık Kemal ve tarih öğretmeni Tevfik Bey’den ve şair Tevfik Fikret’ten etkilenmiştir. En çok etkileyen fikir ve düşünce adamı Jean-Jacques Rausseau olmuştur.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.