Anasayfa
Ara Bul
28 Eylül 2021, 3:17

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 21-22-23-24-25. Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

8. Sınıf T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 21-22-23-24-25. Sayfa MEB Yayınları 2.Kitap Mavi Gözlü Çocuk: Mustafa

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

Mustafa’nın doğduğu ve büyüdüğü yerleri gösteren harita verilmiştir. Haritadaki verilerden hareketle soruları cevaplayınız.
Soru
: 1. Selânik şehrinin bir liman kenti olmasının avantajları nelerdir?

Cevap: Ticaret açısından önemli bir konuma sahiptir. Liman kenti olması dünya ticaretine açık olduğunu göstermektedir. Ayrıca turizm, eğitim, ulaşım gibi avantajlarda sağlamaktadır.


Soru: 2. Balkanların konumunun Osmanlı Devleti’nin siyasi ve kültürel hayatına etkisi nelerdir?

Cevap: Avrupa ve Asya kıtasının ortasında olup iki kıtayı birbirine bağlayan konumdadır. O dönemlerde siyasi anlamda kötü olsa da kültürel anlamda iyi bir etkisi bulunmaktadır. Birçok milliyeti içinde barındıran bir konuma sahiptir. Kültürel farklılıkların olması bizleri iyi anlamda etkilemiştir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

Soru: Aşağıda, Mustafa’nın öğrenim hayatına yönelik kendi anlatımları verilmiştir.1
Anlatımları okuyarak Mustafa’nın kişilik özelliklerine dair çıkarımlarda bulununuz ve çıkarımlarınızı boş bırakılan yerlere yazınız

Cevap:

8. Sınıf T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları MEB Yayınları-2


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

Soru: Aşağıda, Mustafa’nın öğrenim hayatına yönelik kendi anlatımları verilmiştir.1
Anlatımları okuyarak Mustafa’nın kişilik özelliklerine dair çıkarımlarda bulununuz ve çıkarımlarınızı boş bırakılan yerlere yazınız

Cevap:

8. Sınıf T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 23 Cevapları MEB Yayınları-2


Mustafa Kemal’in öğrenim hayatı ile ilgili yukarıda verilen bilgilerden hareketle soruları cevaplayınız.
Soru
: 1. Mustafa Kemal’in Selânik Mülkiye Rüştiyesinden ayrılarak Selânik Askerî Rüştiyesine geçmesinin nedeni nedir?

Cevap: Askeri okulun kıyafetini beğenmesi ile annesinden gizli sınavlara girerek kazanmıştır.


Soru: 2. Sizin de üniformasından etkilendiğiniz meslekler var mıdır?

Cevap: Evet bende polislerin üniformasından çok etkileniyorum.


Soru: 3. Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’de lider olarak benimsenmesinde, öğrencilik yıllarında yaptığı faaliyetlerden hangilerinin katkısı olmuştur?

Cevap: Askeri sınavlara kendi isteği ile girmesi liderlik vasfını ortaya çıkarıyor, okul zamanında hitabet ve edebiyata ilgi duyduğu için konuşması çok etkili olmuştur. Okul hayatında hep başarılı bir öğrenci olmuştur. Bu gibi olaylarının katkısı olmuştur.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

Soru: Mustafa Kemal’in kişiliğinin oluşmasında ve düşünce dünyasının şekillenmesinde öğretmenlerinin de etkisi olmuştur. Aşağıda bu konuyla ilgili iki örnek verilmiştir. Verilen örneklerden hareketle öğretmenlerinin Mustafa Kemal’e katkılarının neler olduğunu tespit ederek alttaki bölüme yazınız

Cevap: Fransızca öğretmeni sayesinde ülkenin ve toplumun geleceği için ilk düşünceleri de aşılamıştır. Tarih öğretmeni Mehmet Tevfik Bilge sayesinde tarihi severek geçmişimizi daha iyi öğrenip hayatını ona göre şekillendirmiştir.

Buhranlar Büyük Kahramanlar Doğurur

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

Soru: Balkanların durumunu göz önüne aldığınızda, Mustafa Kemal’in bu bölgede yetişmesinin fikir hayatına nasıl bir etkisi olmuştur?

Cevap: Mustafa Kemal balkanlarda küçükken ailesi sayesinde şehirleri görerek fikir dünyası gelişmiştir. genç yaşlarında arkadaş çevresi öğretmenleri ile birlikte aydın bir kişi olarak yetiştiği görülmektedir. Yirmi beş yıllık edindiği deneyimler sayesinde başarılı bir komutan, başarılı bir lider olmuştur.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.