Anasayfa
Ara Bul
28 Eylül 2021, 23:49

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 26-28. Cevapları Bir-Yay Yayınevi

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 26-27-28. Sayfa BirYay Yayınları Mustafa Kemal’in Askerlik Hayatı

Hazırlık Çalışmaları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları BirYay Yayınevi

Soru: 1. Mustafa Kemal’in kişilik özelliklerinin askerî başarılarına etkisini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Mustafa Kemal eğitim hayatından beri düşünceli, ileri görüşlü, başarılı bir yapısı vardır. Asker olarak çok iyi görevler yapmış. Kurduğu düzen ve planlar her zaman başarılı olmuştur. Kurtuluş Savaşında Türk halkına rehberlik ederek düşmanı püskürtmüşlerdir. Hayatında olumsuzluğa yer vermeyen ve her zaman gerçekçilik kişiliği ile bilinmektedir.


Soru: 2. Mustafa Kemal, Milli Mücadele’ye kadar geçen süre içerisinde hangi görevlerde bulunmuştur? Bu görevler Milli Mücadele’nin liderliğini yürütmesinde nasıl etkili olmuştur? Araştırınız.

Cevap:

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 26 Cevapları BirYay Yayınları 


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları BirYay Yayınevi

Soru: Aşağıda Mustafa Kemal’e ait çeşitli kişilik özellikleri ve metinler verilmiştir.
Metinleri inceleyerek ilgili kişilik özelliğini boş bırakılan yerlere yazınız

Cevap:

Mustafa Kemal Zabit ve Kumandan ile Hasbihal adlı kitabına eklediği notta Trablusgarp Savaşı’nda yaralanmasından şöyle söz etmiştir: “100 kişi kadar mücahit ve korucuyla düşmanın Eritre taburuna taarruz ettim. 500 metreye kadar yaklaştım. Üzerimize ateş açıldı. Sağ kolumdan kurşunla yaralandım. Çok kan kaybediyorsam da askerin manevi kuvvetini bozmamak için savaş hattından çekilmeyeceğim.” (Şerafettin Turan, Mustafa Kemal Atatürk, s.117)
Liderlik

“Vatan mutlaka selamet bulacak, millet mutlaka mesut olacaktır. Çünkü kendi selametini, kendi saadetini memleketin ve milletin saadet ve selameti için feda edebilen vatan evlatları çoktur.”
(Şerafettin Turan, Mustafa Kemal Atatürk, s.111)
İdealist olmak

Sofya’da bulunduğu yıllarda Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasını kaygıyla izlemiş, Osmanlı İmparatorluğu’nun asla savaşa girmemesi gerektiğini savunmuştur.
İleri göörüşlülük

Zübeyde Hanım, oğlunun asker olmasını hiç istemiyordu. Ancak Mustafa Kemal annesine bir gün şöyle dedi: “Ben, omzumda bez satan bir bezzaz olamam. Bakın ben neler olacağım…”
(Şevket Süreyya Aydemir, Tek Adam, Cilt: 1, s. 57)
Ümitsizliğe yer vermemek

Mustafa Kemal ve bazı subaylar, kimlik ve kılık değiştirerek halkı örgütlemek için gizlice Trablusgarp’a gitti. Harp Okulunda öğrendiği bilgileri uygulayarak Derne ve Tobruk’ta İtalyanlara karşı başarı kazandı.
Teşkilatçılık

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.