Anasayfa
Ara Bul
28 Eylül 2021, 3:20

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 27-28-29-30. Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

8. Sınıf T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 27-28-29-30. Sayfa MEB Yayınları 2.Kitap Adım Adım Liderliğe

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

Soru: 31 Mart Olayı denilen olay 13 Nisan 1909’da çıkmış olmasına rağmen bu olaya neden “31 Mart Olayı” adı verilmiş olabilir?

Cevap: 31 Mart Olayı miladi takvime göre 13 Nisan 1909 yılında gerçekleşmiştir. Fakat Rumi takvime göre 31 Mart olarak bilindiği için 31 Mart Olayı denilmiştir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

Soru: İtalya; Trablusgarp’a saldırırken Osmanlı Devleti’nin Trablusgarp halkını medeniyet nimetlerinden mahrum bıraktığını, İtalyan Hükûmetinin buna daha fazla sessiz kalamayacağını gerekçe göstermiştir. Sizce bu gerekçe inandırıcı mıdır?

Cevap: Bu savaş için yapılmış bir bahanedir. Savaş yapmalarının istemelerinin nedeni toprak ele geçirme istemesi ve ham madde içindir.


Aşağıda Trablusgarp Savaşı’nı anlatan harita verilmiştir. Haritadan hareketle soruları cevaplayınız.
Soru
: 1. İtalya kendisine hedef olarak neden Trablusgarp’ı seçmiş olabilir?

Cevap: İtalya’ya yakın olan, ham madde açısından zengin ve batılı devletlerin birçok yeri işgal etmesi bu yerin işgal edilmemiş olmasıdır.


Soru: 2. Osmanlı Devleti Trablusgarp’ı savunurken bazı zorluklarla karşılaşmıştır. Bu zorlukların nedenleri ne olabilir?

Cevap: Osmanlı devleti işgal altındadır. Bu yüzden siyasi ve askeri güç kaybetmiştir. Trablusgarp savaşında da bunun etkisi görülmektedir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

Soru: 1. Çanakkale Boğazı’na “Kale-i Sultaniye” adının verilme sebebi ne olabilir?

Cevap: Birinci Dünya savaşında Sultanın kaldığı ve İstanbul’un savunmasında etkili bir yer olmasında kaynaklıdır.


Soru: 2. İtalya Çanakkale Boğazı’na saldırmakla neyi amaçlamış olabilir?

Cevap: İtalya Çanakkale Boğazı’na saldırarak yönetimi ele geçirmek ve Osmanlı’nın elinden topraklarını almak istemesidir.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 30 Cevapları MEB Yayınları 2.Kitap

Soru: 1. Bazı Tarihçiler, XIX. yüzyılda Balkanları tanımlamak için “barut fıçısı” tabirini kullanmışlardır. Bunun nedeni sizce ne olabilir?

Cevap: Bu yerlerde sürekli çatışmaların olmasından kaynaklı bazı tarihçiler Balkanlara “barut fıçısı” lakabını vermişlerdir.


Soru: 2. I. Balkan Savaşı başladığında Avusturya ve Rusya bir bildiri yayınlayarak “savaşın sonucu ne olursa olsun sınır değişikliğine razı olmayacaklarını” ilan ettiler. Bunun nedeni sizce ne olabilir?

Cevap: Avusturya ve Rusya kendi çıkarlarını düşündükleri için toprak kaybetmek istemiyorlardır. Bundan dolayı itibarının zedelenmesini istemiyorlardır.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.