Anasayfa
Ara Bul
13 Ekim 2021, 4:39

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 32-34. Cevapları Bir-Yay Yayınevi

8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Cevapları 32-33-34. Sayfa BirYay Yayınları Birinci Dünya Savaşı Öncesinde Genel Durum Osmanlı Devleti

Hazırlık Çalışmaları

8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 32 Cevapları BirYay Yayınevi

Soru: 1. Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında Osmanlı Devleti’nin siyasi, ekonomik ve askerî durumu hakkında araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı zamanında siyasi, ekonomik ve askeri olarak çöküş durumundaydı. İmzaladığımız antlaşmalar ve dış baskılardan dolayı bütün gücümüzü yitirmiş durumdaydık. Bundan dolayı I. Dünya savaşı başladığı zaman Osmanlı devleti bu savaşa katılmayıp tarafsız olacağını söylemiştir. Almanya gücünü gösterdiği için Osmanlı Devleti onun yanında savaşa girmiştir.


Soru: 2. Avrupalı devletler açısından Osmanlı Devleti’nin egemen olduğu toprakların önemini araştırınız.

Cevap: Osmanlı devletinin bulunduğu konum Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan, baharat ve ipek yolunun geçtiği, ticaret açısından denizlerin önemli bir konumu olması gibi nedenlerden dolayı Avrupalı devletler Osmanlı devletini ele geçirmek istiyordu.


8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 34 Cevapları BirYay Yayınevi

Soru: Osmanlı Devleti’nin dostu olarak görünen Almanya’nın bu tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Açıklayınız.

Cevap:  Almanya Osmanlı Devleti’ni ne kadar dostu olarak göstermiş olsa da, Osmanlı Devletinin bulunduğu konumu oda istiyordu ve sömürgesi için kullanmak niyetindeydi.

Yorum Yazabilirsiniz.

Lütfen Bu Ödev İle İlgili Bir Bilgi Yazın.


Forum Ders Cevapları Copyright © 2019-2021
Gizlilik Politikası İletişim S.S.S/ Sitemap

Sitemizde Yer Alan Konular İlkokul, ilköğretim, Ortaokul, 2.Sınıf, 3.Sınıf, 4.Sınıf, 5.Sınıf, 6.Sınıf, 7.Sınıf, 8.Sınıf, Din Kültürü, Fen Bilimleri, Hayat Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilgiler, Trafik Güvenliği, Türkçe, Ders Kitabı, Sayfa Cevapları, Gibi Konulardan Oluşmaktadır. Yayınlardan Bazıları, Özgün, Yıldırım, MEB, Koza, GÜN, Sevgi, Semih Ofset, Yayınları, Ekoyay, Pasifik, Tutku, Gizem, Tuna, SDR Dikey, ATA, ADA, Anadol, Bir-Yay, Adım Adım, FCM, Yayıncılık, Anka Yayınevi.